| Bogdannn2004 a întrebat:

Are ceva daca azi am mancat 3 nectarine si doua mere.Ma refer daca e exces de fructe si daca ma voi ingrasa?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
19 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Incepi sa te prostesti bogdane

| Bogdannn2004 explică (pentru RAY):

Nu ma protesc chiar nu stiu daca ingrasa sau nu mananc zilnic 5 fructe si 2-3 porti de legume.

| RAY a răspuns (pentru Bogdannn2004):

Bogdan asta nu e viata man, vrei sa slabesti sanatos?

| Bogdannn2004 explică (pentru RAY):

Apropo vreau sa te intreb daca ma afecteaza cu ceva ca zilnic mestec guma n-o inghit.

| RAY a răspuns (pentru Bogdannn2004):

Iti creezi acid gastric

| RAY a răspuns (pentru Bogdannn2004):

De ce refuzi sa vorbim?

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Intelegeti odata ca fructele nu ingrasa. De abia daca au cateva kilocalorii.
Eu mananc 1 kilogram de fructe pe zi si n-am nica.

| Bogdannn2004 explică (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Nu mie de calorii au carbohidranti

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Bogdannn2004):

Carbohidranti, sigur. Poate carbohidrati. Nu ai habar ce diferenta poate face o litera. In alta ordine de idei, esti isteric de-a binelea. Discutam de pericol de ingrasare daca stai in fund la TV toata ziua, nu te misti nici 50 de metri, si bagi vreo 5-10 kile de fructe. La cateva fructe pe zi poti eventual sa te balonezi, nimic mai mult.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ăsta nu e exces, chiar e recomandat să mănânci 5 fructe pe zi. Eu consum mai mult de atât și nu mă afectează în niciun fel.

| Bratu_Andrew_2000 a răspuns:

Daca ai facut si tu asta odata, nu e problema. Insa in general fructele contin foarte mult zahar. Nu este bine sa manânci atatea mai ales odata. Plus ca mai provoacă si foame.

happy

| Bogdannn2004 explică (pentru Bratu_Andrew_2000):

Mie nu-mi provoaca deloc foame Daca mananc un fruct de dimineata pana 4-5 ore ma simt plin.

| aXy99 a răspuns (pentru Bratu_Andrew_2000):

Daca fructele contin FOARTE MULT zahar, ciocolata ce mai contine? laughing
40 kcal cat are in medie un fruct vs 540 kcal cat are o ciocolata...

| Bratu_Andrew_2000 a răspuns (pentru aXy99):

Ciocolată are mai multe ingrediente decat zahărul.winking

| aXy99 a răspuns (pentru Bratu_Andrew_2000):

Are 65-70g zahar la 100g, iar un fruct are 5-10g per 100g straight face

| Bratu_Andrew_2000 a răspuns (pentru aXy99):

Bine boss, gata. Daca spui tu happy

| Cosmin86 a răspuns (pentru Bratu_Andrew_2000):

Te poti documenta de pe internet, nu mai traim in evul mediu.

| Bratu_Andrew_2000 a răspuns:

Ei, eu am spus cum e de obicei

| Arahide40 a răspuns:

Te ingrasi doar daca mananci mai multe calorii decat ai nevoie, daca vrei sa stii sigur ce mananci, cate calorii au si toate cele, iti poti face un cont pe MyFitnessPal.
Pui acolo ce ai mancat si iti arata cate calorii are, cate proteine, carbohidrati... si vezi si tu, mananci 2000 de calorii iar daca vezi ca slabesti inseamna ca mananci mai putin, mai adaugi 150. mananci 2150 de calorii si daca vezi ca te mentii inseamna ca atat trebuie sa mananci