| imaqtpie a întrebat:

Are ceva dacă iau o pastilă calciu + magneziu D3 de dimineață, o pastilă Vagostabyl la prânz și încă o pastilă Vagostabyl înainte de culcare?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| BogdăneI a răspuns:

Bun, sa luam pe rand ce pastile vrei tu sa iei:
Calciu
Magneziu
Vitamina D3 (este implicata in absorbtia calciului la nivel intestinal si reabsorbtia calciului la nivel renal)
Vagostabyl-ul ( pe langa extractele de plante contine saruri de MAGNEZIU si CALCIU.)
+
magneziul si calciul din dieta zilnica.

Acum, nu stiu in ce concentratii este Ca si Mg in acele suplimente insa iti recomand sa te consulti cu un medic specialist pentru a nu face vreo hipercalcemie sau hipermagneziemie.
Ti-a recomandat cineva sa iei aceste suplimente? Pentru ce le iei?

| Gabrriell a răspuns:

Cel mai bine intrebi la farmacie asta!