| anonim_4396 a întrebat:

Are ceva daca mă spal pe dinti de 2-3 pe zi? Am auzit că e posibil să faci ceva la gingii, este adevarat? Dar dacă mă spal de 2 ori pe zi cu pasta si 1 odată cu bicarbonat are ceva? In total de 3 ori?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| stlucian a răspuns:

Folosirea bicarbonatului de sodiu e recomandata de maxim 1-2 ori pe saptamana.Cu un periaj non agresiv pentru gingii si cu o completare cu pasta.Dar daca ai probleme cu gingiile renunta o perioada la bicarbonat(1 luna) sau macar foloseste la 2 saptamani.
Un periaj agresiv si incorect asupra gingiilor poate duce la indepartarea lor de pe dinti/masele.

Dupa spusele stomatologului meu e prea des folosirea bicarbonatului.

| LilTunechi a răspuns:

Este ok ma...dar sa te speli corect foloseste metoda bass uita-te pe net si vei avea niste dinti super dar desigur mno ca sa ai o periuta buna si sa nu apesi prea tarebig grin

| Fabb a răspuns:

Eu folosesc de asemenea bicarbonatul pentru ca imi albeste dintii si nu imi miroase gura, matusa mea este farmacista si a spus ca nu patesc nimic, dar trebuie sa te clatesti foarte bine dupa ce te speliwinking
FUNDA?