| bleakk a întrebat:

Are ceva daca mananc 2-3 oua la zii? Mentionez ca ma antrenez (fac sala) si o alta sursa de proteine decat aceasta(si pe langa lapte,branza,carne,etc) e greu de gasit si e la indemana oricui, ce ziceti mai sunt o problema ouale?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

Galbenusul are mai multe proteine decat albusul.

Cum naiba sa recomanzi doar albus... alt copil mic care isi da cu parerea

11 răspunsuri:
| Satann666 a răspuns:

Daca mananci foarte multe oua poti sa faci colesterol(daca mananci in fiecare zii)

| bleakk explică (pentru Satann666):

Va rog, nu-l luati in seama, vreau alte raspunsuri utile.
asta e fan jb.

| Kaℓi a răspuns:

E cam mult. Poti consuma cam 7 - 10 oua pe saptamana, daca esti perfect sanatos.
http://www.clicksanatate.ro/......_8411.html

| Geitigy a răspuns:

Nu afecteaza cu nimic daca consumi oua, dar 3-4 in fiecare zii, totusi este prea mult... eu iti sugerez pe langa lapte, branza, carne s.a sa consumi de 4 ori pe saptamana oua, prajite, si doar albusul, astfel vei lua numai proteinelewinking bafta

| bleakk explică (pentru Geitigy):

Eu scriu, 2-3 tu zici 3-4, normal ca e diferenta...mai bine nu mai intrebam sa imi raspunda neseriosi

| Mediocre a răspuns:

Faci Salmonella. :]]

| Madayna a răspuns:

Este bine sa consumi doar albusul de la ou daca faci sala.

| mOBSCENE a răspuns:

Oua intregi?
Galbenusul nu este nesanatos, din start. Dar nici nu este indicat sa consumi foarte mult, mai ales daca esti predispus la probleme cu colesterolul.
Mai simplu, ai aici tot ce-ti trebuie.
http://www.topculturism.ro/oua-pe-saptamana/#sthash.2gv34mPj.dpbs
http://www.getfit.ro/alimentatie/alimente-alimentatie/ouale.html

| Cosmin86 a răspuns (pentru Kaℓi):

Am consumat si 25-30 si n-am nimic. Cand faci sport la rupere ( si daca sunt oua de tara ) atunci e foarte OK.

| Cosmin86 a răspuns:

Cand o sa ai si tu 10 ani de sport ( dintre care 6 de sala ), atunci imi comentezi mie COPIL PAMPALAU ce esti.

Galbenusul are mai multe proteine decat albusul ( + fier, zinc si alte minerale si vitamine ).

De cati ani faci sala de-ti dai cu parerea idioata?

| Gabi_Gabi_1970 a răspuns:

Uite aici cateva informatii utile: www.proteinele.ro