| anonim_4396 a întrebat:

Are ceva daca port lentile de contact( miopie) in timpul zborului cu avionul?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Pare-se ca da. Uite cateva instructiuni de zbor care se refera la acest subiect:
Umiditatea, deshidratarea
Umiditatea relativă este de aproximativ 20%, ceea ce înseamnă că este relativ mică şi, prin urmare, poate duce la discomform al ochilor, gurii şi nasului.
Pentru a elimina discomfortul vă sugerăm să utilizaţi ochelari în locul lentilelor de contact, să consumaţi băuturi răcoritoare înaintea şi în timpul zborului (evitaţi băuturile alcoolice şi cu conţinut de cafeină) şi să folosiţi loţiune hidratantă pentru piele.

| 334499 a răspuns:

Aerul este uscat in cabina, ceea ce duce la uscarea ochilor. Riscul este urmatorul: o mai puternica aderenta a lentilei de ochi si iritarea conjunctivitei ochiului. De aceea, suntem sfatuiti sa ne scoatem lentilele de contact in timpul calatoriilor lungi si sa citim cu ochelarii.

| AlexanderChristianFenty a răspuns:

In niciun caz, eu am venit cu ele, dar ale mele sunt cosmetice, nu ai nicio treaba

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu