| anonim_4396 a întrebat:

Funda! Am miopie ( 1, 50 la ambii ochi ) nu as putea sa port lentile de contact? straight face

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| BlackFuneral a răspuns:

Ba da si eu am -1 la ambii ochi
Si poti sa iti pui lentile!
Eu inca nu mi-am pus pentru ca exista niste riscuri cand iti pui lentile!
Dar oricum o sa iti spuna medicul oftalmolog la momentul potrivit.
Daca te-am ajutat funda te rog!

| kostyx a răspuns:

Ba da dar lentilelel de contact sunt foarte pretentioase si trebuie ingrijite cu foarte mare atentie. Mai exista si posibilitatea de a aparea iritatii ale ochilor in cazul purtarii lentilelor. dar se poate, sigur ca da, sa porti lentile. Eu insa iti recomand sa ramai la ochelari happy

| RedPorcelain a răspuns:

Ba da poti. Du-te la un centru de optica si discuta cu un specialist!(Totusi lentilele sunt ceva mai scumpe, si necesita multa ingrijire)

Succes!