| x_9854 a întrebat:

Are si sorumea o intrebare : Cum stii daca ai lindini sau e doar matreata?
Te mananca capul?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Prishille a răspuns:

Lindinele sta mai fixat pe par si daca te uiti atent se vede ca un ou minuscul translucit, incearca sa iei un fir de par care sa aiba pe el acel ceva si incearca sa-l spargi intre unghiile de la degetele mari, daca se aude o pocnitura (dar iti dai seama ca se aude incet) inseamna ca s-ar putea sa fie un ou de paduchi. Faptul ca o mananca capul nu inseamna ca are lindini. Pot fi multiple cauze... poate vreo boala de piele, sau un sampon alergic, sau s-a ars cu placa sau cu ondulatorul, iar acum locul e spre vindecare si a inceput sa o manance... etc etc. Nu cred ca are lindini, stai linistita, nu prea se mai intalneste asa ceva.

3 răspunsuri:
| Liviu a răspuns:

Aoleo sora ta e certata cu apa si sapunul?
Nasol moment.sad
Sper sa se faca bine

| Loly a răspuns:

Faza aiurea e ca matreata si lininii sunt de aceeasi culore:albi.Atunci cand sora ta gaseste matreata sau lindinii [inca nu stie ce are ] sa incerce sa si scoata din par. Daca e matreata va cadea dar daca sunt lindinii vor sta prinsi pe firul de par si cad mult mai greu.

| CrissTinutza_5207 a răspuns:

Pai... trebuie sa mearga la asistenta de la scoala sau la un doctor sa o controleze... e cel mai bine asa. succes big grin