| Andreea930 a întrebat:

Cum scap de mătreață? Mă mănâncă îngrozitor capul

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| sunmetal11 a răspuns:

Iti recomand ceva ce am folosit eu, gasesti aici ce ai nevoie https://www.ivatherm.com/ro/game/ivadermaseb/
incearca si la farmacii, eu de acolo am cumparat gelul.

12 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Cumperi un sampon de calitate. Recomand Vichy Dercos annti-matreata. Il gasesti la farmacii.

| Andreea930 explică (pentru Wr3nch):

La ce preț?

| Wr3nch a răspuns (pentru Andreea930):

Depinde de farmacie. Undeva la 50 de lei dar dupa 2 spalari se vede diferenta.

| Andreea930 explică (pentru Wr3nch):

Are efect?

| Wr3nch a răspuns (pentru Andreea930):

Pentru mine a mershappy Nu pot garanta pentru toata lumea dar recomand sa incerci.

| Andreea930 explică (pentru Wr3nch):

Ai scăpat definitiv de ea cu acest șampon? Îl văzusem și pe eMAG, este în jur de 60-70 lei.

| Raven a răspuns:

Alege un șampon antimătreață bun iar după ce te speli, folosește la clătire oțet de mere, are proprietăți antifungice, antibacteriene și antiinflamatoare, de aceea poate fi folosit pentru combaterea mâncărimilor de la nivelul pielii capului. Diluează oțetul de mere în apă călduță și folosește-l apoi pentru a-ți clăti scalpul.
Mai complicat este să alegi șamponul care să ți se potrivească, nu întotdeauna ce a mers la alții va funcționa și la tine. Uneori ai nevoie doar de Nivea Antidandruff iar alteori va trebui să recurgi la un șampon mai scump, gen Neutrogena T/Gel Forte, uneori e suficient un șampon bio cu extract de urzică, ca ăsta http://www.bioportal.ro/......io-p24149/
sau ai putea avea nevoie de unul ca ăstea
http://www.bioderma.com.ro/produsele/node/ds-sampon
http://www.emag.ro/......DSCC9HBBM/
Sunt multe tipuri de șampoane antimătreață, dacă ai nevoie de o listă mai detaliată, o găsești aici
http://clovis.ro/......imatreata/
Dar, dacă afecțiunea e severă și nu trece cu una, cu două, ar trebui să consulți un dermatolog care poate determina exact care sunt bacteriile/fungii care cauzează mătreața și mâncărimile și îți poate recomanda cel mai potrivit tratament.

| gogu220 a răspuns:

În şampon torni câteva linguri de sare Epsom (sulfat de magneziu), freci foarte bine scalpul dar mare atenţie la ochi, pentru că fiind sare cam ustură, şi închide foarte bine gura.
Găseşti MgSO4 la plafar.

| Andreea930 explică (pentru gogu220):

Ehe, este foarte departr plafarul de mine

| debarasator63 a răspuns:

Mergi la un dermatolog, s-ar putea sa fie o dermatita puternica.

| Dilek20 a răspuns:

Buna! Eu am folosit Alpecin Doppel Effekt Coffein, si nu am mai avut treaba cu matreata, iti recomand sa nu il folosesi la fiecare spalare deoarece mie cel putin mi se ingrasa parul destul de repede, iar cand nu il folosesc pe el, ma spal pe cap cu Pantene!

| Salmancan007 a răspuns:

Cumperi un sampon de calitate si te speli pana nu mai simti scalpul capului.Bafta!