Întrebare recomandată | Danilet_Daniela_1991 a întrebat:

As dori niste leacuri pentru Amigdalita cronica.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| BuGz a răspuns:

Eu zic ca ai amigdalita acuta si nu cronica.Cea cronica stiu ca-i de mai multe feluri si atunci intervine trat.chirurgical.
La cea acuta-febra,dureri la deglutitie,faringele este rosu, amigdalele sunt marite in volum si acoperite cu puncte albe de puroi.
Ai facut exudatul faringian?
Trebe sa faci gargara cu ceai de musetel caldut sau permanganat de potasiu
faringosept. fenosept, strepsils
antibiotice, in cazul streptococului beta hemolitic, are eficacitate numai penicilina G
lichide multe
repaus la pat
-daca puseele sunt frecvente se recomanda extirparea amigdalelor.
Sper sa te fi lamurit cat de cat.Si inca un sfat : NU SPARGE PUNGILE DE PUROI!(nu te juca cu focu ca te arzi..cam asta ti-as spune..in cazul in care vrei sa faci una ca asta.)

| Danilet_Daniela_1991 explică (pentru BuGz):

Nu eu am, mama mea are.Sunt sigura ca e amigdalita cronica deoarece amigdalitele sunt foarte unfalte si crepate.In gauri sau adunat resturi de mancare, celule moarte si bacterii.

| Raniia a răspuns (pentru Danilet_Daniela_1991):

Daca se va confirma, in urma unui consult si investigatii la medicul ORL-ist, diagnosticul precizat de tine cred ca vei primi indicatia de scoatere chirurgicala a amigdalelor; in acest moment ele nu mai au rol de a apara organismul ci de-al infecta. Sfatul meu sa nu mai chinuie organismul si sa le scoata.

8 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Iti recomand operatia de extirpare a amigdalelor.

| doctoressa a răspuns:

Tratamentul chirurgical consta in amigdalectomie (indepartarea chirurgicala a amigdalelor) si se adreseaza mai ales complicatiilor, infectiilor repetate sau persistente in ciuda tratamentului antibiotic. http://www.i-medic.ro/boli/amigdalita-sau-angina

| 23partyboy a răspuns:

Amigdalita cronica se trateaza medicamentos/chirurgical doar de catre un medic, iar netratata /tratata necorespunzator/empiric ea poate da grave repercursiuni asupra sanatatii tale.

| danielaxyz a răspuns:

Tinctura de propolis la greu

| VivianneMnt a răspuns:

Mergi la doctor, pentru ca amigdalita cronica se trateaza cu antibiotice si nu cred ca vreun utilizator TPU e in masura sa iti recomande exact antibioticul de care ai nevoie.
E recomandat bineinteles sa faci gargara dupa fiecare masa cu cu apa cu sare si apa cu bicarbonat.
de asemenea se pot folosi 4-5 pic de alcool iodat., Tinct. de propolis. Ossidenta., Citrolin.

| YSH a răspuns:

Eu am luat "zinnat" si mi-a trecut