| NarutoKyuubi a întrebat:

De la ce se face amigdalita?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
mariana
| mariana a răspuns:

Categoria aleasa este buna, intrebarea pusa de tine este in legatura cu sanatatea.
Amigdalele le ai, sunt nuste glande care se afla in gat. Ele pot imbolnavi daca racesti sau daca primesti o viroza.
Daca amigdalele se umfla si fac puroi se trateaza cu antibioticele recomandate de medic. Daca sunt rosii, putin umflate si sunt dureroase, este posibil ca ai primit o viroza si atunci tratamentul cu antibiotice, nu este recomandabil.
In acest caz poti sa faci gargara cu apa sarata(la un pahar de apa calduta se pune o lingurita de sare, care se dizolva si apoi faci gargara.
Sunt niste tablete de PROPOLIS, se gasesc la magazinul apicol (unde se vinde mierea de albina), care se sug dupa ce ai mancat si timp de cca 2 ore nu mai mananci si nu mai bei nimic pentru a-si face efectul.
Poti folosi 3-4 pe zi si in special seara inainte de a te culca. Poti da si cu albastru de metilen, care se gaseste la farmacie si care are un efect bun in tratamentul durerilor din gat.
Daca nu-ti trece, este necesar sa mergi la medicul de familie pentru a-ti da un tratament corespunzator.
Un gand bun si multa sanatate.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Vezi detalii la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/amigdalita

http://www.romedic.ro/amigdalita-angina

Toate cele bune.

| fuzzer a răspuns:

Din cauza particulelor de praf, a mediului nefavorabil, automat sunt afectate amigdalele.