| alexalexandrusincerul a întrebat:

As dori numai cine se pricepe sa imi raspunda.Se poate asocia paracetamolul cu un medicament care combate tulburarile gastro -intestinale? Cat despe alimente si bauturi,stiu de sucul de grapefruit,dar in rest se poate asocia cu orice(orez, carne)?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, se poate asocia. Ai grija sa nu iei prea mult paracetamol, maxim 2 grame pe zi s nu mai mult de 5 zile consecutiv. Poti sa asociezi paracetamolul cu orice aliment, in afara de alcool. Sucul de grapefruit va incetini putin eliminarea lui, dar atata timp cat nu depasesti doza permisa, nu vei pati nimic, poti bea suc de grapefruit

| AutumnDay a răspuns:

Buna! Da, este in regula sa iei paracetamol concomitent cu alt medicament pentru tulburarile gastro-intestinale.

| aXy99 a răspuns:

Citeste prospectul medicamentului pentru tulburarile gastro-intestinale si vei vedea cu ce medicamente interactioneaza. In mod normal nu ar trebui sa se intample nimic rau.