| tinaarad a întrebat:

As dori sa stiu daca a facut cineva o operatie de excizare a unui neg despre care medicul spune ca s-ar putea sa fie epiteliom, si care sunt sansele de reusita a operatiei in acest caz?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Negul nu este epiteliom si nici epiteliomul nu este neg. Probabil ca e vorba despre o tumora, pe care dermatologul o suspicioneaza a fi carcinom bazocelular. Desi este o tumora maligna, carcinomul (sau epiteliomul) bazocelular nu da metastaze si nu pune viata in pericol. Excizia integrala este sinonima cu vindecarea. Sansele reusitei operatiei sunt de practic 100%, mai ales daca tumora nu este situata intr-o zona foarte greu de operat (pleoapa, nas, ureche) si daca nu evolueaza de mult. Spun asta fiindca am vazut oameni care stateau cu astfel de tumori fara sa mearga la medic si ani de zile si, in conditiile astea, tumora e mai greu de excizat