| anonim_4396 a întrebat:

As dori sa stiu și eu in ce consta un consult endocrinologic. Tin sa specific faptul ca am 14 ani și am fost trimisa la endocrinologie din cauza faptului ca am prolactina foarte mărita, cred ca dublul valorii normale și mi-au spus ca s-ar putea sa am o tumoare hipofiza și trebuie sa fac și RMN. Chiar as dori sa stiu in ce consta și RMN dar și consultul.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Foame a răspuns:

Endocrinologia se ocupa cu studiul hormonilor(prolactina este un hormon).RMN-ul este un aparat ce foloseste rezonanta magnetica, mai pe romaneste vede tot ce se afla in corpul tau. Nu iti fa griji o sa treci si peste astahappy

3 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Consultul, se uită la corpul tău și face analize de sânge și urină.
RMN, te bagă complet într-un tub și aplică pe tine un câmp magnetic.

Răspuns utilizator avertizat
| gigimondialuuuu a răspuns:

Ca orice consultație probabil, în jur de 150-200 ron