| NGeorgi a întrebat:

As dori si eu sa imi raspunda cineva care a facut tratament cu sotret..la urmatoarea intrebare cum se manifesta tratamentul? erup cosurile? cele inchistate sunt date afara?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| marcous a răspuns:

Exact. Tot ce este rau iese afara pentru ca se deschide foliculul sebaceu. 2-3 saptamani de la inceperea tratamentului acneea se poate inrautati (asta este primul semn ca merge spre remitere)

| NGeorgi explică (pentru marcous):

Inca o intrebare pentru tine. daca se poate...am inteles ca cele inchistate se topesc cum sa zic..nu ies afara se dizolva practic.e adevarat?

| marcous a răspuns (pentru NGeorgi):

Chisturile dispar in timp, odata cu tratamentul. Se dezumfla pana raman doar pete. Cand raman doar pete, te-ai vindecat.
Perntru pete, trebuie facut gomaj sau un peeling facial. Oricum si petele dispar de tot in maxim 2 ani.
Chisturile nu ies afara, asa e happy Doar punctele negre ies afara, si murdaria din folicule happy