| bogdan_7588 a întrebat:

As dori si eu sa stiu daca este in regula sa fac injectii atat gentamicina cat si pelicinina in acelasi timp? am inteles ca nu isi fac efectul

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Abh
| Abh a răspuns:

Combinatiile intre antibiotice se indica atunci cand se considera ca boala e mai grava si e data de mai mult de un tip de germene. Faptul ca antibioticele isi anuleaza din eficacitate daca sunt administrate impreuna se refera la administrarea lor in aceeasi seringa, nicidecum la efectul lor in organism.De aceea e bine sa fie injectate separat.

3 răspunsuri:
| Anddrea a răspuns:

Nu este in regula. Gentamicina este un antibiotic foarte puternic. Nu trebuie combinat cu altul. Alege un singur antibiotic. Nu face abuz. Poti face rezistenta la ele in timp. Si mai bine consulti medicul de familie, nu le iei tu asa de capu` tau ca poate sa-ti faca mai mult rau decat bine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De obicei, gentamicina merge in combinatie cu ampicilina sau oxacilina.happy

| desiderio888 a răspuns:

Daca te mai pot ajuta cu sfaturi medicale, cu cea mai mare placere.
Bogdan (suntem tizuri) happy