| RAY a întrebat:

As vrea o conversatie rationala cu cineva despre alimentatie.
95% din cei care slabesc nu doar ca se ingrasa in scurt timp dar se ingrasa si mai mult, cum se poate impiedica asta? Sa nu ne ingrasam dupa ce slabim?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
39 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Cum spunea prof. dr. Martijn B. Katan, a slabi pe termen lung e mai dificil decat a renunta definitiv la heroina.

| RAY explică (pentru doctorandus):

De ce unele alimente sunt asa bogate in calorii?

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Numai sa slabiti...
Pai dupa sa continue acel regim in masuri mai mici, sa nu faca abuz de mancare.

| RAY explică (pentru DoarBogdan):

Deci sa ne infometam pe viata, misto solutie, hai ca poti mai mult, puneti aia 100 de miliarde de neuroni la lucru

| DoarBogdan a răspuns (pentru RAY):

Pai nu e asta. Dar asta nu inseamna ca atunci cand slabeste un om poate sa mamance orice... Ideea e sa respecte regimul de viata sanatos.

| RAY explică (pentru DoarBogdan):

Regimul de viata sanatoasa? te poate ingrasa mancarea sanatoasa nu?

| DoarBogdan a răspuns (pentru RAY):

Nu cred.

| RAY explică (pentru DoarBogdan):

Fi serios daca manci 1 kg de carne de porc unde se duc man?

| DoarBogdan a răspuns (pentru RAY):

1 kg. se transforma in putere big grin

| Frank51 a răspuns:

Ca sa nu te ingrasi dupa ce slabesti, corpul trebuie sa fie obisnuit cu regimul pe care il adopti ca sa slabesti. Adica, iti alegi un regim azi, carne, legume, fructe, etc, la perioade x, acest regim este foarte strict de ex, si tu sa zicem ca il poti respecta 7 zile, timp in care slabesti 2kg. Dupa ce nu te mai poti abtine, te apuci la dulciuri, unt de arahide, prajituri, sarmale, etc, si esti gata, ai pus inapoi.

Ca sa slabesti practic, adica slabesti in timp cu rezultate bune, trebuie ca regimul sa fie foarte lejer. De exemplu, daca pana acum mancai 350grame de cartofi prajiti, de acum mananci doar 320, apoi in urmatoarea luna, 300, apoi 250, si te fixezi pe suma asta, desigur cartofii sunt doar un exemplu. Cu dulciurile este foooarte greu. Eu unul nu ma pot abtine. Mananc zilnic dulciuri, dar ca sa compensez mananc si fructe, si mananc orice avem la fel principal, adica ciorba, supa, tocanita, orice.

Ca sa iti dau un exemplu, eu la 15 ani aveam 68 de kg, acum la 19 ani am 64kg la 1, 68m.

| mont a răspuns:

Eu cred ca e destul de simplu: mult efort fizic si mancare cat de putina. Daca reduci efortul/mananci mai mult e normal sa te ingrasi la loc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Auschwitz ne-a invatat ca daca vrei sa nu te ingrasi, e suficient sa nu te mai indopi ca un porc... Si daca vrei sa slabesti, e suficient sa nu mai mananci.

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Sa numai manci ce anume? vezi tu vreun animal obez in natura? obezitatea e din cauza zaharului, alimemtaia proasta din ziua de azi, mancarea bogata in fructoza si in calori

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

...si faptul ca va indopati de parca nu ati fi vazut mancare in viata voastra. Eu mananc orice, nu m-am abtinut in viata mea de la ceva, fie ca vorbim despre fast food sau despre savarine cu slana. Nu m-am ingrasat nici macar un gram. Secretul? Nu mananc ca un porc, nu mananc ca sa ma indop si nu mananc decat atunci cand imi este foame. Atat timp cat mananci cate putin si rar e imposibil sa te ingrasi. Cand infuleci ca un somalez si manaci pana nu mai poti inghite e de bun simt sa te ingrasi ca o vaca, organismul trebuie sa depuna undeva hrana suplimentara. Astia grasi tot timpul gasiti motive pentru excesul de slana de care dispuneti; fast food, alimentatie proasta, fructoza, calorii, marketing mincinos, ca altii au metabolismul rapid, etc. Realitatea e ca sunteti fomisti si mancati mult si prost, la asta se rezuma totul. Am si eu prieteni burtosi care se plang de burta in timp ce indeasa in ei jumari si sunca, "de pofta". Grasanii trebuie sa invete ca orice actiune este urmata de o reactiune, prin urmare, mananci ca un porc ---> devii un porc. Simplu.

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Nu e o minciuna manca un gratar sau napolitane sa vezi care tine mai mult de foame, poate ca ai un metabolism mai rapid

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Foamea nu e acelasi lucru ca si dependenta de heroina, poti rezista fara probleme fiindu-ti foame, despre ce vorbim? Voi vreti sa slabiti in timp ce va indopati, acest lucru nu e posibil. Vrei sa slabesti, invata sa rabzi. Simplu.

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Vorbesc de faptul ca zaharul da dependenta ca heroina https://viataverdeviu.ro/......dependenta

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Bai, Ray, ce am vorbit noi despre link-urile catre site-uri de coafeze? 99% dintre stirile care contin "cercetatorii au ajuns la concluzia etc" sunt stiri create de niste "ziaristi" cat timp erau la toaleta. Un astfel de experiment e credibil doar in momentul in care contine date si demonstratii, faptul ca un coate goale spune ca "cercetatorii au ajuns la concluzia" nu inseamna nimic.

Ca fapt divers, eu consum zahar de cand m-am nascut. Pana in ziua de azi nu mi s-a dezvoltat nici o dependenta fata de el si nici nu prea am auzit printre cercurile mele de prieteni una ca asta. In niciun caz nu se pune problema ca zaharul sa creeze dependenta mai mare decat cocaina, sa fim seriosi...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am devenit cu totii ortorexici.Mie imi plac dudele, nici nu te ingrasa, nici nu te transforma in anorexic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te duci la nutritionist, iti spune cat sa mananci, ce sa mananci, si ce nu pentru ca sa slabesti.O sa iti spuna ce trebuie sa faci ca sa slabesti, si ce sa faci ca sa te mentii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Eu cred ca daca mananci cate putin din fiecare aliment si faci sport te poti intretine.
Corpul nu trebuie privat de nimic fiecare are nevoie de toate.
Totul e sa fii rational, echilibrat.
Echilibrare + sport = dieta perfecta

| Clubăreală a răspuns:

Ti-o zic clar, rational. Din cate stiu, o fi adevarat nu o fi. Tu trebuie sa slabesti treptat, nu in 5 zile 5kg. Dupa ce ai slabit intr-o luna cateva 'miligrame' si vezi ca te simti bine in pielea ta, tine-o tot asa, nu-ti schimba dieta. Tu azi slabesti, maine pui la loc. De ce?! pentru ca nici nu respecti mesele, nici nu mananci sanatos, sau cine stie ce. Parerea mea asta este, sper ca te-am putut ajuta. Succes!

| RAY explică (pentru Clubăreală):

Asa e, ai dreptate, dar te cam grabesti, in fine

| TheBadGirl a răspuns:

Frate eu vara trecuta m-am chinuit si am dat jos 7kg, pe parcursul anului am pus înapoi 10kg, am continuat cu un regim normal, nu cu dieta, horror!

| RAY explică (pentru TheBadGirl):

Dar totusi ai castigat 10+ kg pe plus

| TheBadGirl a răspuns:

Frate, problema este ca organismul unui om nu gândește cum am vrea noi, după ce slăbești, faci sport, mănânci mai puțin și îți faci o dieta, dacă revii după brusc la o dieta echilibrata, organismul meu cel puțin probabil a crezut că o să vină foametea din nou și să gândit că ar trebui să pună el mai multe rezerve... Am un metabolism foarte aiurea, nu mănânc mult, consum mai puțin de 2000 de calorii, dar mă ingras.

| RAY explică (pentru TheBadGirl):

Asta e un mare adevar, organismul se adapteaza, am vazut un doc la hbo cica organismul stie ca ai slabit si mereu va trebuia sa fi pe minus, sport faci?

| TheBadGirl a răspuns:

Wtf eu nu mănânc carne decât pui si peste, nu prea am timp de sport. Am examen.

| RAY explică (pentru TheBadGirl):

Multa bafta surioara

| TheBadGirl a răspuns:

30 de Min pe zi, da

| TheBadGirl a răspuns:

Mulțam... Ce înaltime ai si cate kg? Cel mai important este să te simți bine în pielea ta, nu da importanta celor din jur, important e ceea ce crezi tu

| RAY explică (pentru TheBadGirl):

1,60 si am vreo 73 kg stiu cam mult, anul trecut aveam 65kg dar dulciurile astea, acuma incerc sa manc mai putin am renuntat la dulciuri de tot cateodata mai vine pofta dar trece, manc brocoli, carne, alune, caju si cam atat

| TheBadGirl a răspuns (pentru RAY):

Câți ani ai? Eu am 1, 68 si 63 kg sad

| RAY explică (pentru TheBadGirl):

Asa sunt eu mic de inaltime, 26, pai esti ok nu trebuie sa incerci prea mult ca strica, ai un imc bun

| TheBadGirl a răspuns:

Ok spor la slăbit!

| RAY explică (pentru TheBadGirl):

Multumesc la fel

| TheBadGirl a răspuns:

Pentru că au conținut mărit de grăsime/zahăr/amidon/etc. Care sunt foarte calorice :o

| RAY explică (pentru TheBadGirl):

Ce bine ar fi daca nu ar ingrasa, cred ca e visul la orice pofticios de zahar, teoria mea e ca martienti fac dulciuri sa ne faca grasani sa ne ia planeta