| alexai16 a întrebat:

Buna ma numesc Alexandra am 13 ani si am 51 kg. vreau sa slabesc vreo 5, 6 poate 7 kg in cel mai scurt timp niste idei cum as putea slabi va rog, a si mai am o intrebare salata orientala ingrasa?
Dau fundita:**:

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Oanna96 a răspuns:

Mananca cat mai multa salata de varza te va ajuta foarte mult, renunta la paine si dulciuri.Incearca sa faci si putina miscare, de preferat sa alergi si daca ai timp si niste exercitii pilates.

| alexai16 explică (pentru Oanna96):

Dar salata orientala ingrasa?

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

N-ai indicat ce înălţime ai...

Eventual, să-ţi introduci datele la linkul următor şi vei vedea dacă este nevoie să slăbeşti :
http://www.dietetik.ro/info/calculator

Oricum, la vârsta ta NU se ţin diete ( de nici un fel ), ci se face multă mişcare/sport ( preferabil, la sală, zilnic ), te abţi de la dulciuri, mănânci mai puţin ( cantitativ ), NU cinezi după ora 19 şi DOAR ceva "uşor" seara, mănânci DOAR pâine NEAGRĂ ( sau de secară ) şi foarte PUŢINĂ, etc.

Alegi alimente care au mai puţine calorii/zilnic ( pentru a scădea consumul zilnic de calorii ) - vezi tabelele de la linkul :
http://www.reteteculinare.ro/sanatate/calorii/tabel/

http://www.fitness-god.ro/tabel_valoric_alimente.php

http://www.doctor.info.ro/valori_nutritionale.html

Salata orientală NU îngraşă dacă este consumată în cantităţi rezonabile.

Toate cele bune.

| tinka1 a răspuns:

Heywinking eu am slabit peste 20 kg foarte usor. In fiecare dimineata alergam 2 ore ma trezeam la 6.00 si de la 6.30 pina la 9.00 alergam. Apoi beam multa apa ( 2-3 L ). Am exclus painea, fast-foodul si apa carbogazata. Nu mancam dupa 18.00. Succesewinking Fundita? ^_^