| Girly97 a întrebat:

As vrea sa caut in Bucuresti un cabinet unde sa pot face ceva pentru genunchiul meu. Acum trei ani am alunecat la intrarea in Mega pe genunchiul stang iar radiografia din a doua zi a dovedit ca nu am niciun os rupt insa exista niste leziuni care dor din cand in cand, la schimbarile de vreme si sunt foarte enervante uneori. Foarte des simt junghii care dureaza o secunda chiar la liceu in timpul orei si nu pot urla de durere pentru ca nu vreau sa imi ingrijorez colegii sau profesorii. Medicul de familie nu prea ma poate ajuta, tot ce mi-a dat este Vimovo si fizioterapie o data la 6 luni. Ultima oara am facut fizioterapie la sfarsitul lui august iar inainte sa fac acele sedinte ma durea genunchiul si cand mergeam! Acum ma doare ca un fel de junghi de o secunda si ma simt mai bine iar Vimovo atenueaza durerea doar pentru cateva ore. De aceea, vreau sa rog pe cineva, daca a mers la vreun tratament pentru dureri sa imi faca o propunere. Va multumesc mult, dau funda!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Tot fizioterapia si gimnastica medicala sunt cele care te vor ajuta pe termen lung. Si, in timp, te vei mai obisnui cu durerea si o vei ignora cu succes. Si eu am patit ceva asemanator in urma cu cativa ani (vreo 8), pe o trecere de pietoni si inca mai am durerile pe care le descrii tu (junghiuri la schimbarea vremii si, din cand in cand, dureri serioase de cateva zile). Dar m-am obisnuit cu ele, este adevarat ca eu nici nu am facut fizioterapie cum trebuie. Insa daca tu faci corect, la 6 luni timp de vreo 3 ani si faci gimnastica medicala in fiecare zi (asa incat sa iti intaresti muschii gambei si ai coapsei si sa ajuti genunchiul), ai sanse ca durerea resimtita in viitor sa fie mai usor de neglijat

| Girly97 explică (pentru Brigaela):

Ultima oara am facut tratamentul la sfarsitul lui august si mai intentionam sa mai fac inca o serie in aceasta perioada pentru ca stiam ca exista situatii in care se poate face si la 3 luni. Mama anul trecut a facut doua serii de fizioterapie in mai putin de o luna si desi nu a patit nimic ea imi interzice sa mai fac inca o serie pe motivul ca mi-ar face rau. Asa ca pana anul viitor trebuie sa gasesc alta metoda de tratament in afara de fizioterapia. Si cand faceam sedintele de fizioterapie nu faceam gimnastica, nu imi era recomandat. Faceam in schimb TENS, diadinamic, ultrasunet, laser si magnetodiaflux.

| Brigaela a răspuns (pentru Girly97):

Gimnastica o faci in fiecare zi acasa, in afara perioadelor in care faci fizioterapie. Nu e cazul sa faci fizioterapie prea des, esti tanara, mai lasa pe mai tarziu

| MariFlr a răspuns:

In Bucuresti ai putea sa te duci si la spital la urgente pentru ca au doctorii foarte buni si foarte documentati un spital denumit este Grigore Alexandrescu este un spital foarte bun cu o aparatura foarte buna sper ca te a ajutat raspunsul meu, iti doresc insanatosire grabnica

| Brigaela a răspuns (pentru MariFlr):

Nu poate merge la urgente cu o problema veche de 3 ani. La urgente mergi cu o problema debutata acut si care, ai impresia, iti ameninta viata, astfel incat nu poti ajunge la medicul de familie pentru trimitere