| totuldesprenaturasiaventura a întrebat:

As vrea sa-mi spuneti un remediu naturist sau o crema sau unguent care are efect in eczema varicoasa.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

În primul rând ar trebui tratată cauza profundă, varicele.
Un medic specialist îți poate recomanda ciorapi comprezivi, care rezolvă un mare procent din problemă. Exemplu, dr Vincze care consultă în Cluj, Turda și Baia Mare.
Apoi, schimbarea stilului de viață in care dieta este cel mai important lucru, cu evitarea alimentelor ce conțin histamină.
https://www.youtube.com/watch?v=RmuKInLNm4Q&t=2658s
Produse naturiste cu aplicație locală. ulei de piperenita, menta, aloe.
Pe această pagină găsești nenumărate remedii naturale.
https://calivita.bio-sanatate.com/......le-pielii/

2 răspunsuri:
| Demidol a răspuns:

Ma tem ca numai operatia este remediul. Nu neglija, pentru ca este destul de grav.

| Andreeush a răspuns:

Ar trebui să întrebi un medic, el este în măsură să îți indice ce trebuie să faci.