| anonim_4396 a întrebat:

As vrea sa slabesc cateva kg si ma gandeam ca pentru cateva saptamani-o luna, sa inlocuiesc 2-3 mese pe zi cu un shake proteic. Va fi un fel de dieta cu calorii putine. Este o idee buna sa mananc doar proteine? In lipsa carbohidratilor si a lipidelor, organismul nu se ingrasa de la atatea proteine? Alta intrebare ar fi: imi vor tine de foame cat de cat? Am testat diete bazate pe fructe/ legume, deci pe carbohidrati si imi era foame incontinuu. Deci ceea ce ma intereseaza este daca voi slabi cu regimul asta. Va rog sa nu mi sugerati alternative ca "mananca putin din toate, nu mai manca dulciuri etc, inlocuieste mesele cu mancare dietetica, iaurt si carne fiarta" Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Pool77 a răspuns:

"mananca putin din toate, nu mai manca dulciuri etc, inlocuieste mesele cu mancare dietetica, iaurt si carne fiarta"
Pai asta iti spun, pentru ca asa se face o slabire sanatoasa.

| Ovidiu a răspuns:

Buna. Un fost coleg de serviciu avea niste kilograme in plus. Dupa cateva luni a slabit; cum? Din cate mi-a zis el, a mancat, nu s-a abtinut. Dar a eliminat grasimile si zaharul. Poti manca carne de vita/pasare fiarta sau pe gratar. Consuma. legume si fructe. Daca esti consumatoare de cafea, nu pune zahar; sunt pliculete de zaharina, parca asa se numesc. Daca mai adaugi si un pic de alergare este si mai bine. Ce e importanta: sa nu te abitii de la.mancare. sa iti faci un.program de masa si sa il respecti. Iar seaa mananca devreme. Success.