| PufulețiGratis a întrebat:

Zilele trecute m-am confruntat ( și încă mă confrunt ) cu o durere groaznică de măsea. Durerea provine de la abcesul dentar
( puroi ) la nivelul osului unui dinte.
Am fost de 2 ori la stomatolog, a spart cheagul de puroi, durerea
s-a ameliorat / calmat pe moment ca după să o iau de la capăt.

Mai mult, în disperare totală de cauză, o durere apărută brusc în mijlocul nopții am făcut o tâmpenie pe măsură happy sad - neavând alte soluții la îndemână am tras o dușcă / gură de spirt Mona ( nu l-am băut, doar l-am ținut în gură 10 - 20 sec ), dar efectul nu a fost de calmare ci de " ardere " a cerului gurii. Am folosit Propolis glicolic însă durerea și rana persistă, iar eu ieri am servit la mic dejun, prânz și cină doar câte un iaurt Danone, toată ziua.

Alte soluții pentru ameliorarea problemei / lor?!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

Pentru arsura de pe cerul gurii:
https://unident.ro/articole/endodontie/arsura-pe-cerul-gurii/
https://www.dralexandramircea.ro/post/te-ai-ars-cu-mancare-fierbinte

ei se refera in aceste articole majoritar la arsurile datorate mancarurilor foarte calde, fierbinti, dar anumite recomandari de acolo se pot aplica si in cazul tau, caci tot "arsura" este si la tine!

| Simpatic a răspuns (pentru Simpatic):

Multumesc pentru fundawinking

6 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Mergi nene la stomatolog degeaba stsai pe TPU si te tratezi tu acasa cu spirt ca prostul.

| PufulețiGratis explică (pentru CristiDinBucuresti):

Chiar nu-mi dădeam seama că trebuie să merg la stomatolog dacă nu-mi sugerai...

P.S : Pe bune, ai citit tot ce am scris?! Sau doar ai răspuns?

| adryang78 a răspuns:

Neapărat antibiotic pentru eliminarea infecției, altfel nici intervenție stomatologică nu se poate face.
Pentru calmarea durerilor, îți recomand Aulin pliculețe. Există și pastile, dar plicurile își fac mai rapid efectul. Nu e rău la gust, îl faci într-un deget de apă și îl iei. Este și antiinflamator.
Sănătate multă!

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru adryang78):

Nu recomanda tu nimic esti doctor? De unde sti ce are si ce fel de antibiotic îsi face efectul?

| adryang78 a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Dacă are abces dentar, adică puroi, adică infecție, tu cum îi zici? Apendicită?
Iar antibioticul nu îl ia după ureche, nu se eliberează fără rețetă. Eu i-am sugerat să ia antibiotic, atât. Ce fel de antibiotic și rețeta pentru el o va lua de la medicul de familie.