| Cathy_5203 a întrebat:

As vrea sa stiu cum pot scapa de vergeturi prin alte metode in afara de operatie sau creme! Exista exercitii pentru asa ceva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| BloodPrison a răspuns:

Pai incerca sa iti masezi pielea aceea cu vergetruri sa faci exercitii de intindere a pielii

2 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Vergeturile sunt niste cicatrici de forma liniara ramase in urma rupturilor fibrelor elastice ale dermului; un tesut mort. Cum ai vrea sa-l indepartezi sau sa-l readuci la viata prin exercitii? Exercitiile sunt bune, dar nu prea au nimic de a face cu vergeturile. Nu-ti spun sa renunti la ele, dar trebuie sa faci si altceva pe langa, ca sa obtii un rezultat macar cat de cat vizibil/satisfacator.
Le poti estompa putin cu ajutorul peeling-ului, masajului si cremelor speciale (iti recomand untul de shea) sau le poti indeparta partial prin tratament-laser (se aplica doar in cazuri extreme), cam atat.
Succes! Numai bine!

| shnako a răspuns:

O sa innebunesti pana se vede vreun rezultat. Cel mai ok ar fi cu operatie, altceva nu prea da rezultate.