| llllllllllll a întrebat:

La recomandarea medicului ginecolog, voi incepe sa folosesc anticonceptionale Artizia. Le iau 21 de zile pe luna si apoi 7 zile pauza (cand ar trebui sa am ciclu) si din ziua a 8-a incep o cutie noua de Artizia. Vreau sa stiu cat de sigure sunt, si daca fac sex neprotejat cu finalizare in interior, exista riscul de a ramane insarcinata?

5 răspunsuri:
| Azµre a răspuns:

La prima administrare trebuie să treacă 7 zile până ce ești complet protejată în tot acest timp se folosește protecție alternativă, adică prezervativ. După primele 7 zile de la administrare ești protejată complet.

| yanira4u a răspuns:

Anticonceptionalele se iau in prima zi a ciclului menstrual, la aceeasi ora. ele isi fac efectul inca de la prima administrare. au un potential de protectie de aproximativ 98% asa ca nu ai de ce sa iti faci griji

| SyndicateX a răspuns:

Pai citeste prospectul acolo ar trebui sa scrie cat de eficiente sunt, la prietena mea i-a zis ginecologul ca poate sa faca sex neprotejat ca sigur nu se intampla nimic, ea lua mercilion si se administrau la fel ca artizia.

| Stanciu_Anees_1986 a răspuns:

In mod normal din cate stiu eu iei 21 zile cu 7 pauza a 8, cm. ceva de genul.
deci u incepi alta cutie in momentul in care vei avea cm.la inceput vei avea putine dereglari, probabil k vei avea o prioada mai lunga cm pana la 4 saptamani, dar mai bine, citest prospectul sa vezi exact.
cat despre prietenul tau, el va putea finaliza in interior abia dupa 15 zile dar sa fii mai sigura, dupa ce termini prima tableta ..have fun