| Misshaa a întrebat:

As vrea sa stiu si eu niste trucuri pentru ten de genul: masti faciale naturale (din diferite alimente, fructe si legume)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Uite aici un articol, http://www.kudika.ro/......-fata.html
Pa, pa.

2 răspunsuri:
| onasis1961 a răspuns:

1-Se rade coaja la o portocală
2-Se stoarce o lămâie
3-Se pisează bine 5-6 căţei de usturoi
4-Toate ingredientele se amestecă cu 100 gr.de miere
5-Se pun la macerat 4-5 zile la temperatura camerei
se mestecă de cel putin 2 ori pe zi
6-Se aplică seara pe locul cu acnee şi se spala cu apă
călduţă după 30-40 min.În câteva zile se vede efectul!

| onasis1961 a răspuns:

Tenul este cel mai greu de intetinut, de hidratat si de curatat pentru ca pielea fetei, fiind foarte sensibila, are nevoie de mai multi factori de ingrijire pentru a ramane supla; fiecare trebuie sa corespunda particularitatilor foarte variate ale tenului. In cazul acestui tip de ten, pielea fetei este dispusa la ingrasare si formare de imprefectiuni in zona T (frunte, nas si aripile nasului, barbie), in timp ce obrajii si maxilarele sunt uscate, in diferite grade. Totusi, tenul gras are tendinta mai degraba spre ingrasare decat spre uscare. Iata un tratament cu petale de trandafiri pentru tenul gras, care ajuta la echilibrarea sa: Ingrediente - 6 petale proaspete de trandafir; - 2 linguri de apa de trandafiri; - o lingura de iaurt natural, la temperatura camerei (sa nu fie iaurt cu continut redus de grasime sau fara grasimi); - o lingura de miere lichida (pentru ca mierea sa fie lichida, o poti incalzi la cuptorul cu microunde timp de cateva secunde). Mod de preparare Petalele de trandafir se inmoaie, apoi se zdrobesc intr-un castron. Se adauga apa de trandafiri, iaurtul si mierea. Se amesteca bine si se aplica pe fata. Se lasa sa actioneze timp de 10 minute, apoi se clateste.