| Andreea201012 a întrebat:

As vrea sa tin post dar nu stiu ce sa mananc sau ce sa nu mananc ma ajutati va rog funditalove struck

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| ioana1704 a răspuns:

Postul catolic e fara carne, cu lapte, oua si restul.
Postul ortodox e mai strict, fara carne, lactate, oua. Ca o parere personala, incearca sa eviti margarina si branza (cascavalul de post ) care e tot cu margarina. Nu e sanatoasa deloc. Multe, multe fructe si legume, iar cand e dezlegare la peste, peste!

| εїз a răspuns:

Nu ai voie următoarele : Carne, ouă.
Ce poţi să mănânci la post : Brânză, fasole, varză, mazăre, conopidă, (toate legumele ).

| Nicolelenaa a răspuns:

A tine post nu inseamna neaparat sa nu mananci "de dulce"
Trebuie tinut si post sufletesc. Sa nu injuri, sa nu vorbesti urat etc.
La mancare nu trebuie sa mananci carne, lapte, oua, branza
( nimic ce provine de la animale )

Succes si numai bine!winking

| dfcsb97 a răspuns:

Nu ai voie sa mananci carne, oua, lapte si tot ce nontine lapte oua si carne

| ChrishaChry a răspuns:

Postul nu insemna neaparat o restrictionare...Nu ar trebui sa mananci produse animal(lactate, carne, oua) asta punandu-se la socoteala doar pentru adulti, pentru copii inseamna un post sufletesc, nu trebuie sa savarseasca pacate, sau daca au facut asta sa mearga la spovedanie, acest lucru fiind valabil si pentru adulti, nu doar pentru copii, Dar, nu uita! Daca esti copil, si esti in crestere ai nevoie de produse animale pentru a te dezvolta armonios! Iti recomand, daca esti copil sa nu tii decat postul sufletesc.(Astea le stiu de la bunica, de la profesorii mei, de la medici etc). Sper ca raspunsul meu te-a ajutat!winking

Răspuns utilizator avertizat
| LightGirl a răspuns:

Mananca doar fructe, legume dar nu carne.

| Deea1189 a răspuns:

Daca vrei sa tii post nu trebuie sa mananci carne, lactate(branza, cascaval, lapte etc), oua, dulciuri (sunt si unele care sunt de post). Poti sa mananci supa de legume, cartofi prajiti, paste, pilaf de orez, ciorba de fasole, mancare de mazare, mancare de cartofi, salate etc.

| stan_3911 a răspuns:

Incearca sa nu mananci carne lactate oua si alte produse de genu asta sau preparate cu asa ceva