| BuYaSaNn a întrebat:

Hey! tin post si as vrea sa stiu ce pot si ce nu pot sa mananc. pls help. Funda

Răspuns Câştigător
| thegatekeeper a răspuns:

Postul exclude carnea, produsele lactate, ouale si mierea. Mai exact, orice provine de la animale nu se poate consuma. In afara de acestea, poti sa mananci ce vrei tu. Cateva exemple: orez cu ciuperci, paste cu ciuperci si sos de rosii, mazare sau linte, cartofi copti, piure de cartofi, salata de beuf cu maioneza facuta din mustar, ardei umpluti cu orez si ciuperci, sarmale de post, pate din soia, lapte din soia sau orez, unt de arahide, gem sau dulceata, ciocolata neagra (cea cu 75-85% cacao de la Heidi sau Anidor este de post), musli, fructe, tofu, biscuiti (verifica ingredientele, deoarece vei gasi cu siguranta ceva de post) si asa mai departe. Uite cateva bloguri cu retete vegane (este tot una cu postul, din punct de vedere al alimentatiei):
http://floridecires7.blogspot.com/p/carte-de-bucate.html
http://retete-vegane.blogspot.com/

2 răspunsuri:
| ItachiUchiha a răspuns:

Poti sa mananci cornulete de post.

| EternalFire a răspuns:

Tot