| anonim_4396 a întrebat:

Ascult foarte multa muzica la casti. Imi afecteaza sanatatea cu ceva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Th3AbSinTh3 a răspuns:

Da, daca asculti la maxim iti afecteaza timpanul, incearca sa dai volumul cam la jumatate, la inceput o sa ti se para prea putin, dupa cateva melodii te obisnuiesti si cu timpul poate nu o sa mai suporti sa dai volumul la maxim...

Am auzit ca ar creste si secretia de ceara(cerum parca ii spune in termeni medicali) si nu e bine daca ai obiceiul de a curata urechile cu betisoare, se pot forma dopuri si trebuie sa ajungi la ORL laughing

2 răspunsuri:
| CuriousStuff a răspuns:

Daca asculti la volum mare o sa-ti afecteze auzul pe termen lung. Daca ai casti care se baga in urechi (on-ear sau earbuds) creste riscul de infectii daca stai toata ziua cu ele in urechi.
In rest nu te afecteaza nicicum.
Multa sanatate.

| niculai123456789110 a răspuns:

Da chair stiu o persoana care murit din aceasta cauza asculta si noaptea aproape nonstop si din aceasta cauza