| AndreiAndrei1995 a întrebat:

Aseara mi-a intrat o aschie in mana, apoi dupa cam o ora cred ca am scos o, dar inca ma doare, stie cineva cand imi trece, sau inca mai e aschiacolo?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| RB26DETT a răspuns:

Este normal ca inca sa te doara, tu ar trebui sa stii daca ai reusit s-o scoti sau nu, se mai vede ceva acolo? Uita-te atent si da fin cu degetul peste zona din toate partile ( de sus in jos, de jos in sus, de la stanga la dreapta si tot asa ) Vezi daca simti ca te doare in vreun sens mai tare decat in altul s-ar putea ca inca sa-ti fi ramas o bucata de aschie, daca nu se vede nimic dar inca te doare e normal, te-ai intepat, iti va trece durerea cu timpul.

2 răspunsuri:
| Adrian_Mares_1972 a răspuns:

In functie de felul in care a patruns mai in adancime sau mai la suprafata,poate a atins anumite terminatii nervoase ale pielii sau tesutului adipos de sub piele, durerea este mai persistenta sau mai trecatoare. Dupa o buna dezinfectare si curatare a zonei respective, se poate face cu ajutorul unei lupe(chiar si prin lentila unei perechi de ochelari de vedere) o verificare daca mai sunt in locul inteparii urme de material strain. Poate aparea si o infectie mai mare sau mai mica la nivel local. Daca infectia este prezenta, cu cat este mai mare sau mai dureroasa, impune un consul de specialitate.In concluzie, nu-i ceva de speriat dar daca incepe sa se agraveze situatia o vizita la medic este benefica.

| Miksha a răspuns:

De obicei ranile lasate de aschii / taieturi in hartie sunt dureroase pentru ca sunt foarte mici iar sangele nu poate sa se coaguleze in zona respectiva foarte usor, cum au zis si ceilalti, uita-te atent daca mai ai ceva ramasite de la aschie ramase, daca da, scoate-le, daca nu - clateste-te, da-te cu niste spirt, astepata sa se usuce dupa te clatesti din nou si pui un plasture ca sa nu se infecteze cumva in timp ce iesi pe afara / pui mana pe lucruri etc.