| Robert_Mocanu_1995 a întrebat:

Hey TPU.
M-am i tepat intr-o aschie eu cred ca am scos aschia pentru ca nu se mai vede nimic negru. Dupa ce m-am dat cu apa oxigenata mi s-a facut o basica.
Ma mai doare doar in zona unde e basica.
Deci: e normal sa se faca basica?
E ceva grav?
E normal sa te doara?
Multumesc!
Ps: mi-a curs si sange dupa ce a intrat aschia.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| iuddavali a răspuns:

Daca a curs sange e ok. Asta inseamna ca rana a fost spalata si dezinfectata parecum prin anticorpii prezent in sange. E bine ca ai dat cu apa oxigenata.

Durerea e normala. Durerea este o reactie naturala a corpului fata de ceva strain, anormal.

Cel mai probabil e ca ai scos tot ce se putea scoate. Mergi la medic doar daca apar semne de infectie.

Totusi, e aschie de lemn sau metalica? Daca a fost aschie metalica, atunci trebuie NEAPARAT la mergi la o institutie medicala, pentru injectie antitetanos. Daca a fost de lemn, nu-i problema.

http://costel.info te ajuta la nevoie