| Tineripepicioare a întrebat:

Asociatia Auci

Bună ziua,
Mă numesc Dedulescu Cristian locuiesc in București şi sunt colaborator al Asociației Auci. Menționez că sunt o persoană cu handicap locomotor, handicap pe care l-am dobândit in urma unui accident rutier.
Din postura de colaborator al Asociației Auci vă rog, împreună cu dumneavoastră să facem cât mai cunoscut acest proiect"TINERI PE PICIOARE"prin intermediul presei locale, televiziuni locale,radioului local cât și prin lipirea de afișe sau fluturași, postarea pe sait-ul dvs a proiectului pentru a fi accesibil cât mai multor băieți cu amputații din toată țara.
Vreau să vă aduc la cunostință că există proiectul " Tineri pe picioare" de peste 6 ani in România care se adresează băieţilor cu vârste cuprinse între 20-40 de ani, dezavantajaţi din punct de vedere social si economic, care în urma unui eveniment traumatic au suferit amputarea unuia sau a mai multor membre, pot beneficia de o protezã(proteze) IN MOD GRATUIT.
O proteză costă foarte mult pentru că este ca o maşină. Asociația Auci oferă( IN MOD GRATUIT) proteze fiabile pentru că băieţii sunt tineri, iar acestea trebuie să-i ţină o viaţă. O proteza costă aproape 10.000 de euro.
Proiectul și-a început activitatea în 2004, iar de atunci până în prezent au beneficiat de serviciile acestui program 100 de tineri români și au fost furnizate 110 de proteze.
Până acum, toţi cei 100 de români veniţi din România în Italia, să îşi facă protezele respective, au fost ajutaţi de italieni, cu bani proveniţi de la ei, prin diferite instituţii, biserică, persoane fizice, cu bani din Italia.

"România -Tineri pe picioare" este unul din proiectele AUCI "Asociația Universitară pentru Cooperare Internațională", Roma - Italia, în colaborare cu FSS "Fundația Solidaritate și Speranță", Iași - România. AUCI, din cadrul Universității Catolice "Sacro Coure" - Facultatea de Medicină și Chirurgie, Policlinica "Agostino Gemelli", desfășoară o activitate de cooperare, prin proiecte cu scop umanitar, în mai multe țări, printre care și România. FSS, din cadrul Mitropiliei Ortodoxe Române a moldovei și Bucovinei, sectorul social "Diaconia", implementează programe sociale, filantropice, culturale, educaționale și civice.
Proiectul "România - Tineri pe picioare" are un caracter socio-sanitar și își propune să contribuie la asigurarea unei asistențe sanitare adecvate, pentru soluționarea numeroaselor probleme, privitoare la numărul mare de persoane tinere din România, care au suferit amputarea unuia sau mai multor membre și adesea lăsați la voia unui destin de marginalizare și sărăcie. Astfel, proiectul ajută, în mod gratuit, la procurarea de proteze pentru tineri români care au unul sau mai multe membre amputate și care provin din medii sociale defavorizate. Protezele sunt lucrate la Centrul de proteze INAIL - Vigorso di Budrio (Bologna), filiala Roma, Italia.
Proiectul și-a început activitatea în 2004, iar de atunci până în prezent au beneficiat de serviciile acestui program 100 de tineri români și au fost furnizate 110 de proteze. De asemenea, proiectul își propune o implicare reală în reintegrarea în muncă a persoanei cu proteză, beneficiară a proiectului, prin colaborarea cu firma italiene. Astfel, se dorește implicarea unui număr cât mai mare de întreprinzători (în special firme italiene care au investiții în România), care să ofere locuri de muncă persoanelor cu dizabilități, beneficiare ale acestui proiect.
În spatele Proiectului „România – Tineri pe picioare" se află o întreagă echipă, şi un adevărat mecanism, deoarece acest ajutor implică mai multe acţiuni colaterale.
Fiecare caz este analizat de o comisie desemnată de Asociaţia Universitară pentru Cooperare Internaţională (AUCI), iar planificarea pacienţilor este realizată în funcţie de urgenţa sau gravitatea handicapului. În funcţie de decizia comisiei, pacientul primeşte un bilet de avion şi este luat în primire de medici chiar de la aeroport.

Pentru mai multe INFORMATII:
Colaborator Auci -Dedulescu Cristian
Mobil: 0762.300.688
Fix: 021.451.18.47
E-mail: deducrysty@yahoo.com
www.tineri-pe-picioare.ro

Asociatia Auci:
L’AUCI si trova presso la Facoltà di Medicina di Roma – Università Cattolica del Sacro Cuore
in Largo A. Gemelli, 8
Ex Collegio Joanneum, stanza 258 c
Il nostro ufficio è aperto dal lunedì al venerdì dalle 9.30 alle 17.30.
Come contattarci?

- Telefono: +39 06 3015 4538
- fax: +39 06 3550 5107
- e-mail: auci@rm.unicatt.it
- facebook: la fan page Dell’AUCI

Un articol din ziar despre proiectul "tineri pe picioare" dar si despre doctorul Massimo Liberatori.

Proteze gratuite pentru tinerii săraci – Tineri pe picioare

Un medic chirurg italian oferă consultaţii medicale fără plată românilor cu handicap din Roma şi din împrejurimi. Un doctor italian a reuşit, cu ajutorul unui ONG, să ofere 110 proteze unor tineri români fără ca aceştia să plătească niciun ban. Un aparat costă aproape 10.000 de euro.
Medicul chirurg Massimo Liberatori consideră că România este a doua casă pentru el. Din 2004 până astăzi, el a reuşit să pună 110 proteze la 100 de români cu vârste cuprinse între 18 şi 45 de ani. „În iunie 2004, eram de gardă când a venit un băiat român, Vasile, care-şi pierduse un braţ în copilărie în urma unui accident şi care spera că va găsi o proteză la noi", povesteşte Massimo. Românul venise special din ţară la Spitalul Gemelli din Roma. Medicul a fost impresionat de efortul făcut de tânăr şi l-a ajutat gratis. „Vasile a vorbit cu alţi băieţi fără un picior sau fără o mână din România şi astfel, la puţin timp după, ne-am trezit cu mai multe cereri. Aşa a apărut ideea acestui proiect", povesteşte doctorul italian. Liberatori este medic-şef al secţiei de hemodializă din cadrul Policlinicii Universitare „Sacro Cuore" din Roma. Proiectul iniţiat de el a fost numit „Ragazzi in gamba" (n.r. – „Tineri pe picioare"). Aparate costisitoare „O proteză costă foarte mult pentru că este ca o maşină. Noi oferim proteze fiabile pentru că băieţii sunt tineri, iar acestea trebuie să-i ţină o viaţă", explică Massimo. Fiecare caz este analizat de o comisie desemnată de Asociaţia Universitară pentru Cooperare Internaţională (AUCI), iar planificarea pacienţilor este realizată în funcţie de urgenţa sau gravitatea handicapului. În funcţie de decizia comisiei, pacientul primeşte un bilet de avion şi este luat în primire de medici chiar de la aeroport. Uneori însă intervin şi urgenţele. „La 8 mai anul trecut am avut un accident la muncă şi am fost transportat de urgenţă la Spitalul Gemelli din Roma", îşi aminteşte Luca L. (23 de ani), unul dintre pacienţii români. Tânărul nu avea pe nimeni la Roma, iar familia lui se afla la Avezzano, la peste 100 de km de capitala Italiei şi nu putea să vină la spital. „Mi s-a amputat un picior, iar dimineaţa, când m-am trezit, doctorul Liberatori era lângă mine. Din acea zi, timp de o săptămână, doctorul m-a ajutat mai ceva decât un părinte: mi-a cumpărat haine, în fiecare dimineaţă mă spăla, mă bărbierea şi îmi aducea de mâncare", povesteşte Luca. Tot doctorul Massimo Liberatori i-a făcut gratis tânărului o proteză. „Eu nu aveam bani de o proteză. Dacă nu era acest doctor italian nu aş fi putut să merg toată viaţa", mai spune românul. Italian „îndrăgostit" de România Doctorul Massimo Liberatori mărturiseşte că s-a „îndrăgostit" de ţara noastră. El vorbeşte româneşte şi mănâncă specialităţi tradiţionale româneşti. Medicul oferă consultaţii medicale gratuite de două ori pe lună românilor din Roma şi din împrejurimi. În ultimele opt luni a consultat gratuit 120 de români în localitatea La Rustica, de lângă Roma. Biroul său din Spitalul Gemelli este decorat cu o hartă a României, cu steguleţe, insigne, icoane şi fotografii din ţara noastră. „România este a doua casă a mea. Suntem pe jumătate români. În casă mâncăm româneşte şi bem vinuri româneşti", mărturiseşte italianul într-o română aproape perfectă. „Pe jumătate român" Un medic italian este pasionat de România şi îi ajută necondiţionat pe românii care au nevoie de o proteză ortopedică. El spune că este „pe jumătate român" şi a iniţiat un proiect pentru a ajuta cât mai mulţi compatrioţi ai noştri.

http://www.ziarulsemnal.ro/......-picioare/

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Empathizer a răspuns:

Pacientii din Bucuresti unde ar trebui trimisi?

| Hozan_Vasile_1959 a răspuns:

Am auzit ca silviu prigoana are firma care produce asa ceva poate e mai ieftin