| Altair22 a întrebat:

Asta cred ca e cea mai tampita chestie de pana acum. ( Doresc sa adresez intrebarea doamnelor si domnioarelor. har domnului :-s voi sunteti singurele care merita toata admiratia si sunteti singurele capabile sa spuna totu clar :X )

Sunt la un pas sa o incurc rau de tot... La prietena mea se pare ca ii intarzie mentruatia. Nu am facut sex de ceva vreme ( si ne protejam cand o facem), iar maica`sa o intreaba daca i`a venit, daca i`a venit chatterbox

Care o fi problema? De retinut este faptul ca ei ii vine mereu in primele zile de la inceputul lunii thinking 2-3. In ultima luna ( februarie) a fost destul de stresata din cauza ca a avut examene si inca mai are unu sambata acu' ( Delf si Cambridge ) thinking Sa fie asta cauza? straight face Eu sunt baiat si sunt prost laughing nu stiu cum sta treaba laughing

De ceea ce mi`e mi-e frica e ca poate ma trezesc cu maica`sa la usa ca i-am lasat insarcinata fata laughing mai stiti cum poate sa interpreteze? laughing e in stare femeia straight face Doamne, ce o sa zica maica`mea atunci straight face Luna asta e si ziua mea frustrated maaama ce prostie frustrated sa am asa cadou.

In fine... ultima intrebare si am terminat. Cat are voie in mod normal sa intarzie blestemata asta de menstruatie at wits' end? straight face :-ss Va multumesc :-s

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
13 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Normal, menstruatia nu intarzie. dar nu uita ca de-abia a trecut februarie, care e o luna mai scurta, asa ca menstruatia ar trebui sa vina cu 2-3 zile mai tarziu, raportat la inceperea lunii. Pe fond de stres, mai poate intarzia cateva zile, maxim 5. Deocamdata e prea devreme pentru a va gandi la o sarcina, dar nimeni nu poate fi sigur ca e sau nu sarcina.

| Tourniquet a răspuns:

Poate ca e stresata cu chestia ca ii vine si cu examenele.

Sa nu mai stea stresata (eu am stat stresata acum 2 luni - IANUARIE ), si... mi-a venit pe 28 in loc de 22 laughing. deci. s-ar putea sa ii vina.saptamana asta, viitoarebatting eyelashes

P. s : o faceti, mult, putin, protejat, nu ejaculezi in ea?

pupimik
| pupimik a răspuns:

Daca v-ati protejat nu ar trebui sa fie nicio problema. Oricum. un test de sarcina nu strica sa faca.Doar asa puteti elimina dubiile pe care le aveti.
O fi racit la ovare...si de aceea ii poate intarzia.

lolita
| lolita a răspuns:

Daca luna trecuta i-a venit pe data de 2-3 se calculeaza ultima zi in care s-a oprit +28 de zile cat dureza pana la urmatoarea data, asca ca nu ai de ce sa te ingrijorezi acum ar trebui sa-i vina pe 7, si oricum nu ai de ce sa te sperii, uneori `poate intarzia si o saptamana. daca nu-i vine pana la sfarsitul saptamanii viitoare atunci va puteti gandi la un test de sarcina.

| valy a răspuns:

Cum a spus si @pupimik, o fi prins o raceala acolo jos, dar daca tu ai fost grijuliu si toate alea poate fata intre timp s-a dus cu altu. oricum ciclul asta tampit intarzie, si nu esti singurul, sunt alte femei care le intarzie cate o luna.doamne fereste nu as vrea sa fiu in situatia in care prietena mea sa aiba 1 luna intarziere.oricum.mai asteapta si tu ceva timp si ia un test de sarcina.sau mergi cu ea la un medic ginecolog.bafta

| cosima11 a răspuns:

Daca ati facut`o protejat si nu exista posibilitatea ca sa fi intrat in vaginul ei sti tu ce laughing atunci singurul motiv pentru care nu i`a venit e stresul. exact asa am patit si eu. stresata ca de ce nu-mi vine. si stresata si stresata.pana mi-am dat seama ca nu are rost sa stau asa ca tot o sa vina el. nu aveam de ce sa ma tem.doar doamne feri sa nu am ceva boala.sa stea linistita ca o sa-i vina. daca de la ultimul contact sexual i`a venit, inseamna ca o sa-i vina si acum happy

| Dianna a răspuns:

Stresul e un factor comun pentru intarzierea menstruatiei mai ales daca are si examene si stuff happy. intr`adevar ia in calcul si faptul cafebruarie are 28 de zile deci mai asteptati, nu cred sa fie vorba de vreo sarcina ci mai degraba din cauza stresului.Nu va faceti griji ca menstruatia nu intarzie doar daca ai o sarcina in dezvoltare.si in plus daca nu are simptome de sarcina cum ar fi greturi sau mictiuni frecvente nu cred sa fie vreo problema. Daca deja are unele simtome din sindromul premenstrual inseamna ca o sa-i vina si menstruatia. :*

| Altu a răspuns:

Daca in general ii vine pe 2, 3 inseamna ca nu e regulat, vine la 30-31 de zile. Februarie are 28, nu va fceti griji inca din prima zi.
Daca persista problema faceti un test de sarcina saptamana viitoare, dar nu te ingrijora inainte sa fie cazul, mai ales ca v'ati protejat.

| iuliana21 a răspuns:

Eu zic sa nu va faceti griji si mie m´´i-a intarziat cand eram stresata.

| julieta a răspuns:

Eros, daca te inspaimanta asa rau gandul ca s-ar putea sa primesti de ziua ta o veste care nu ti-ar pica asa de bine, iar peste 9 luni sa te trezesti in postura de tatic, pune mana si du-te la farmacie si cumpara un test de sarcina daca prietena ta ezita sa-l cumpere sau nu poate. posibil sa-i intarzie si de la stres, si eu am patit asa dar ca sa fiu eu linistita imi cumparam test de fiecare data cand aveam dubiu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te inseala frate

| nicol20 a răspuns:

Poate a racit sau mai exista posibilitatea sa ii intarzie la toate fetele intarzie trebuie calculat din data de cand a venit +28 atunci are o data exacta cand ii va veni aceasta data este cu aproximatie +- 2 sau 3 zile.in cel mai rau caz mergeti la un ginecolog. sper sa va rezolvati problema

| claire a răspuns:

Hei, vreau sa va intreb si eu ceva! durerea de spate jos de tot e un semm de sarcina. mi-a aparut la 4 zile de cand trebuia sa-mi vina...nu mi-a venit nici acum! doar sfarcurile ma dor, in rest nu am nici o simptomasadsper sa nu fie nimic:-