| anonim_4396 a întrebat:

Asta cu pesta porcină, se transmite de la porc la porc sau și la alte animale? N-am găsit pe net răspuns, și de-aia întreb, că de când e cu asta, in casă la mine numai carne de pui sau curcan e... n-am mai luat nici de vită

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Intruder19 a răspuns:

Pesta "PORCINA" afecteaza doar porcii (domestici, salbatici, mistreti etc.), nu afecteaza cu nimic omul sau alte animale.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu afectează omul, de ce n-ai mânca carne de porc?

| Valyasdfg a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu se transmite la om e adevărat dar m-am referit dacă se transmite la alt animal

| anonim_4396 explică (pentru Valyasdfg):

Și dacă s-ar transmite la păsări n-ai mai mânca nici carne de pui?laughing

| Andersen2k18 a răspuns:

Daca scrie clar pesta porcina africana oare ce specie afecteaza? Numai porcul clar. Alte animale nu le afecteaza.

| Horus35 a răspuns:

Pesta porcină africana se manifestă doar la porci și mistreți, dar virusul poate fi transmis și de oameni.

| Karolla a răspuns:

Se transmite de la porc la porc, la mistret si (am vazut la stiri) la "rapitorii" mistretilor. Adica la animale salbatice care mananca mistreti. Insa nu am auzit de vita. Cred ca nu.