| anonim_4396 a întrebat:

Astăzi am aflat că sufăr de depresie.
Cum ar putea fi tratată aceasta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
20 răspunsuri:
| FemeiaPisică a răspuns:

Un prieten adevărat te poate ajuta să treci peste depresie deoarece este lângă tine şi te sprijină.

| T0T a răspuns:

Cu mintea. Depresia înseamnă slăbiciune psihică. Cu puțină voință și autosugestie vei fi ok.

| SkyPilot a răspuns:

Depinde cat de severa este. Daca e o forma usoara, poate fi un deficit de magneziu. Poti fie sa iei un supliment cu magneziu, fie, mai bine, sa adaugi la dieta ta alimente cu cntinut mare de magneziu cum ar fi broccoli. Lumina soarelui ajuta si ea la formele usoare. Ajuta-te cu prietenii, iesi mai mult cu ei si distreaza-te.
Daca e o forma mai severa iti trebui tratament medical.

Răspuns utilizator avertizat
| danutzu96 a răspuns:

Daca nu poti trece singura peste mai bine cere ajutor la un psiholog. Cu antidepresive nu iti recomand sunt niste cacaturi care o sa te darame mai rau si mai dau si dependenta.

| cffc a răspuns (pentru danutzu96):

Am aproximativ jumate de an de când sunt așa, și nu am consumat nici o pastilă.

| վፀiፀፀ a răspuns (pentru danutzu96):

Ai folosit tu antidepresivele si acestea au fost rezultatele? te-au daramat mai tare?happy Fiindca, in cunostiinta de cauza, pot spune ca nu e deloc asa.

| danutzu96 a răspuns (pentru վፀiፀፀ):

DA, unele nu aveau niciun efect si l-eam aruncat iar altele au avut efect doar o scurta perioada si dupa erau bomboane bune de aruncat. Sa nu gaseasca un medic care sa zica direct Xanax sau diazepam ca... stiu persoane care pentru depresi sau oboseli minore le-a dat direct asa ceva si s-au "despartit" cam greu de ele. Ai luat cumva si asa ceva?

| վፀiፀፀ a răspuns (pentru danutzu96):

Da! Xanax si inca ceva ce incepe cu S, nu mai stiu sigur si, chiar m-au ajutat chiar daca la inceput am avut niste efecte negative (tremuratul mainilor) dar, acum dupa 3 luni de cand nu mai iau, sunt foarte bine. happy

| danutzu96 a răspuns (pentru վፀiፀፀ):

M-am ferit de ala in schim imi da bromazepam (clasa diazepamide) care fix o ceapa degereata era, dar ii vedeam pe unii in spital tratati cu el si diazepam aratau ca niste zombii.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ai fost la psihiatru sau ti-ai pus singura diagnosticul? Daca e a 2-a, prefa-te ca ai uitat. Daca e prima, atunci nu mai era necesara intrebarea ta.

Răspuns utilizator avertizat
| վፀiፀፀ a răspuns:

Si eu am suferit de depresie si am trecut peste destul de greu. Timp de 2 luni am fost la psiholog, saptamanal si am luat antidepresive. Nu poti trece fara un ajutor din partea unui psiholog si daca zici " lasa ca trece", crede-ma, nu trece ci, se agraveaza. Te sfatuiesc sa mergi la un psiholog si vezi ce iti recomanda si, comunicarea te ajuta foarte mult. Incearca sa comunici cat mai mult cu prietenii, parintii, iesi la plimbari, in oras. si, incearca sa ai incredere in tinr, oricat de greu ar fi, incearca. Priveste-te in oglinda si incurajeaza-te.
Bafta! :*

| cffc a răspuns (pentru վፀiፀፀ):

Na-m cu cine comunica.
Sunt singură în toată chestia asta.

| վፀiፀፀ a răspuns (pentru cffc):

Du-te la un psiholog happy o sa te ajute, asa nu o sa ajungi nicaieri

| Miihaa a răspuns:

Cred ca cel mai bine este cu ajutorul unui psiholog.