| Blondie1203 a întrebat:

Astazi am avut un contact sexual cu prietenul meu. Nu am m-ai facut-o de 2 saptamani. De la inceputul actului sexual am simtit o durere care a continuat pe nparcursul actului dar si dupa terminarea acestuia. Care poate fi cauza? Inainte de aceste 2 sapt eu eram virgina si am auzit ca te poate durea pana la primele 6 contacte. Credeti ca asta s-a intamplat? Sunt destul de speriatasad

P.S.: saptamana trecuta am folosit pentru prima data O.B.-uri. ma gandeam ca poate fi si aceasta o cauza?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Este posibil sa fie din cauza faptului ca esti la inceput, dar este intr-adevar ingrijorator. Este bine sa mergi cat mai repede la ginecolog. Oricum prima consultatie ginecologica este obligatorie in prima luna de la inceperea vietii sexuale, asa ca ar cam fi momentul pentru tine. lasa sa treaca cele 3 zile fara contact sexual necesare si apoi mergi la ginecolog. Este posibil sa ai si o infectie genitala.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Depinde de mai mulţi factori/aspecte : nivelul de excitaţie şi lubrefierea necesară, de preludiul avut, "dimensiunile" penisului partenerului ( eventual, şi ale vaginului tău, având în vedere că eşti la "început" ), etc.

Oricum, folosirea OB-urilor NU are nici o legătură cu aceste dureri!

DURERILE din timpul ( sau de după ) actului sexual ( dispareunia ) pot avea mai multe cauze - vezi articolul de la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/......eunia_1173

http://www.divahair.ro/......lui_sexual

http://www.ele.ro/......vente-4490

http://www.copilul.ro/......a8275.html

Cel mai indicat ar fi să mergi la ginecolog pentru investigaţii suplimentare!

La ginecolog poţi merge şi SINGURĂ ( FĂRĂ mama, chiar dacă eşti minoră; n-ai precizat vârsta ), TREBUIE doar să ai la tine : actul de identitate + Trimitere ( de la medicul de familie sau de la Cabinetul şcolar ) + Programare ( pe care o poţi face telefonic sau personal ).

Toate cele bune.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Sa nu fie vreo anexita ceva.
Mergi la medic cel mai bine.
Te pup!