| pisssuu a întrebat:

AM NEVOIE DE MARE AJUTOR SUNT SPERIATA!

Lunea trecuta m-am "iubit" cu iubitul meu..am folosit prezervative, dar la al 3 contact sexual nu a mai pus eram foarte excitati, cand a venit momentul sa ejaculeze a scos-o, dar eu am simtit pe margine ceva ce a continuat sa se scurga pe fund. tin sa mentionez ca eram la menstruatie in a 3zi si ca continuat sa imi vina inca 2 zile... oare poate fi vorba de o sarcina?

Răspuns Câştigător
| maryannee a răspuns:

Insarcinta ramai numai daca esti la OVULATIE. Ovulatia este in punctul ei maxim in a treisprezecea zi de la prima zi a ciclului menstral. Ex: daca luna trecuta ti-a venit pe 2 martie la ovulatie in punctul maxim ai fost pe 15 si 16 insa puteai sa ramai insarcinata si cu 2 zile inainte 13, 14 si 2 dupa respectiv 17, 18. Tu daca erai la menstruatie e si logic sa nu fi insarcinta pentru ca e nevoie si de ovulul tau sa ramai gravida. Sunt persone care afirma ca au ramas gravide fara sa fie la ovulatie insa trebuie stiut ca daca nu ai ciclu regulat nu ai nici ovulatia regulata..deci faza cu 13 zile se schimba. Iti garantez ca nu esti insarcinta! Daca esti ma pun nasalaughing. Uite ca sa scapi ca oricum de stres ca ti-a intrat ideea in cap si cumpara si fa-ti un test de sarcina daca au trecut 14 zile de atunci. Insa iti spun sa stai linistita ca nu esti insarcinata. P. S. Foloseste intotdeauna prezervativ cand te "iubesti" a doua oara pentru ca ii ramane partenerului lichid seminal de la primul contact.

12 răspunsuri:
| Crisu a răspuns:

Fa un test de sarcina! Pe viitor, daca se mai intampla asa ceva, ia pastila de a 2-a zi.

| Neimportant a răspuns:

Bună!
Sunt două soluţii:
1)Este sângele de la menstruaţie.
2)Lichidul din timpul actului sexual, cu care te umezeşti.

Ar fi totuşi o bănuială de sarcină, dar cel mai bine ar fi să mergi la ginecolog sau să-ţi faci un test!

Data viitoare, mai multă atenţie.

| XxBlueRosexX a răspuns:

Buna... poate sa fi fost sangele de la menstruatie sau lichidul cu care te umezesti in timpul actului sexual... dar ca sa fi sigura fa-ti un test de sarcina eu zic ca este cel mai sigur baftawinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Chiar daca a scos-o, sa stii ca contine lichid seminal, asa ca poti fi insarcinata. Du-te cel mai bine la ginecolog ca sa-ti faca un control sau ia-ti tu un test de sarcina sau niste pastile.

| Lia09 a răspuns:

NU mai induceti in eroare in privinta ovulatiei! Ea are loc cu apox. 14 zile INAINTE de urmatoarea menstruatie!

| maryannee a răspuns (pentru Lia09):

SERIOS? De exemplu mie imi vine la 28 de zile mereu. Asa ca am ovulatie la 14 zile de la PRIMA zi a menstruatiei sau cu 14 zile inainte de urmatoarea menstruatiewinking CARE E ACEALASI LUCRU!

| Lia09 a răspuns (pentru maryannee):

Da, foarte serios. Nu conteaza cate zile are ciclul menstrual. Nu se calculeaza niciodata din prima zi a menstruatiei! La un ciclu regulat, ovulatia are loc cu aprox. 14 zile inainte de urmatoarea menstruatie.

| maryannee a răspuns:

Insarcinta ramai numai daca esti la ovulatie. In general ovulatie are loc la 13 zile de la prima zi a ciclului menstrual. De ex daca ti-a venit in 1 aprilie in maximul ovulatie o sa fi pe 14 ( de fapt ai sanse da ramai si cu 3 zile inainte adica pe 11, 12, 13 si 3 zile dupa 16, 17, 18). Sunt persoane carora perioada de ovulatie le difera in functie cat de dereglat au ciclul menstral. In general fetelor care au ciclul variabil au si perioada de ovulatie variabila. Deci tu nu ai cum sa fi insarcinta, insa trebuie sa ai grija si sa folosesti intotdeauna prezervetiv mai ales daca te "iubesti" a doua oara, pentru ca ii ramane partenerului lichid seminal de la primul contact.

| maryannee a răspuns (pentru maryannee):

Scze de greseli dar nu am dormit de 24 de ore si nici nu mai vad tastele.

| maryannee a răspuns (pentru maryannee):

Scze de greseli dar sunt foarte obosita si nici nu mai vad tastelelaughing

| pisssuu explică (pentru maryannee):

Multumesc mult m-am mai linistitkiss am uitat sa spun sus ca menstruatie imi vine la 30 de zile mereu..deci nu aveam cum, nu:-D?

| maryannee a răspuns (pentru pisssuu):

Doamne...acum am vazut am scris sute de raspunsuri...:)). Mi se blocase TPU si chiar voiam sa iti raspund. Daca iti vine mereu la 30 zile inseamna ca il ai regulat asa ca nu iti face probleme. Vad ca imi comenteaza lumea despre ovulatie desi explicam acelasi lucru. Uite aici poti sa si calculezi
perioada fertila http://www.femei-moderne.ro/calendar-fertilitate/. Eu am citit mult despre astfel de lucruri si nu vb din basme, plus ca si la ginecolog pun mereu sute de intrebari, de ii vine sa ma scoata afara din cabinet:)). Ti-am zis tu sigur in sinea ta tot stai cu stres... dupa ce trec 15 zile fa-ti un test de sarcina si cand o sa vezi ca e negativ o sa respiri cu adv usurata.