| anonim_4396 a întrebat:

Astăzi am fost diagnosticată cu scolioza de grad II. Am aflat ca trebuie sa port corset și am niște întrebări legate de asta.
1 Am auzit ca acest corset doare foarte tare în căzut în care te apleci sau când îți strâmbi spatele oricât de puțin. Așa e?
2 Corsetul știu ca trebuie sa fie exact după modelul corpului meu, și pentru a face modelul corect cică trebuie sa mă dezbrace complet... straight face Așa e? laughing
Și va rog sa răspundeți doar cei care ați trecut prin aceasta experiență sau care va pricepeți în domeniu, mulțumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| andreeafnkle a răspuns:

Salut, si eu am scolioza si iti spun sincer ca eu nu pot corset, am purtat o vreme si iti pot da niste ponturi. doare destul de tare cand ti-l pune prima oara si o sa iti fie greu sa te misti, dar cel mai bine e sa il porti noaptea, cand ai tendinta sa stai 'gheboasa'.
da. trebuie sa te 'dezbrace' de tricou ca sa ti-l faca, daca esti fata nu trebuie sa iti dai jos si sutienul, gandeste-te ca unele fete merg la ginecolog de la 10 ani. deci nu iti fa probleme.