| raul20122 a întrebat:

Astazi am fost la dermatolog si mi.a prescris Sotret, sunt desutl de fericit pentru ca am auzit doar vorbe bune despre acesta, maine trebuie sa ma duc sa imi ia sange ca altfel nu imi da acest medicament.Este cineva care a folosit Sotret sau Roaccutane si sa nu ii fi trecut acneia?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| BIOO a răspuns:

Ar fi cazul sa nu faci pasul de a lua acel medicament pentru acnee, deoarece tocmai cu ceva timp in urma fiul lui Florin Calinescu a luat asa ceva si s-a sinucis! Pune si fa-ti o detoxifiere cu sucul GOJI (certificat bio) si nu mai lua medicamente nocive. Acestea te baga in depresivitate, Raul si iti fura identitatea. Te face din om-neom! Eu nu stiu de ce medicii recomanda asa ceva, stiind ca sunt interzise pe piata, ca au fost descoperite ca facand parte din lista medicamentelor distrugatoare de vieti? Domnilor dermatologi, aceasta se numeste inconstienta, nepasare sau crima! http://blogulmeumediocru.blogspot.com/......prema.html

| BIOO a răspuns:

- In 1984 ziarul Daily-Mail a reportat ca medicamentul impotriva acneei, Roacutan, medicament care se prescrie si in prezent, a condus, la jumatate din copiii mamelor care l-au luat in timpul sarcinei, la malformatii foarte grave. Roacutan este prescris in continuare de doctorii romani.

Citeşte mai mult: http://blogulmeumediocru.blogspot.com/......prema.html

| raul20122 explică (pentru BIOO):

Eu inteleg toate efectele secundare, dar ce nu observi tu este scopul acestuia, nu cred ca este persoana care sa fi luat acest medicament si sa nu fi scapat de acnee.

| BIOO a răspuns (pentru raul20122):

Tocmai ca aceste persoane ce scapa de acnee se intampla doar pe scurt timp, are un antiinflamator puternic chimic iar acestea luate chiar si 1 luna de zile afecteaza alte organe in corp + ca reactioneaza asupra psihicului, creeaza dependenta si te transforma intr-o persoana extrem de depresiva! Dar vei intelege acest lucru doar testand pe tine si permitandu-le altora sa faca experimente pe tine! Daca internetul vuieste de reactiile adverse si cazuri ce au trait experiente grave dupa urma ingerarii acestor medicamente, totusi ar trebui sa-ti pui un mare semn de intrebare. De ce se intampla toate astea? Ai citit ce ti-am dat prin link? Vei avea dereglari hormonale maxime si te vei transforma genetic in timp, pentru ca sunt extrem de periculoase. Mai bine vezi ce se intampla si dupa asculta-ti medicul sa-ti pui capat zilelor. Totul se trateaza doar schimbandu-ti cosmeticele (gelul de dus, samponul, produsele de barbierit ce contin parabeni si iritanti) atata tot si sa faci o mica detoxifiere. Cine a ascultat ce i-am zis a scapat de acnee si sunt complet sanatosi. Acneea iti trece cu acel medicament nociv, dar dupa un timp iti va exploda tenul si mai mult se vor inmulti si vei ramane cu pete pe fata. Bafta si mai discutam peste 3-4 luni sa vezi ca am avut dreptate!

| BIOO a răspuns:

Raul, cel mai bine mergi la o farmacie naturista si cere-le GELUL cu plante BIO BARBA TATEI (producator fiind BIO LIFE-CARE) si aplica pe zona cu problema, deoarece acest gel este antiinflamator, antiseptic, cicatrizant, favorizeaza regenerarea rapida a pielii si iti dispare problema.

| raul20122 explică (pentru BIOO):

La o acnee nodulo-chistica, crema nu mai patrunde la radacina cosului si astfel nu se vindeca deoarece radacina unui cos este mare.

| Lauraaa22 a răspuns:

Si eu urmez acest tratament de 4 luni...si nu m-am sinucis.oh go on.