| Bianca1997 a întrebat:

Astazi m-am atins de o teava prin care trecea apa calda si m-am ars la mana, teava find din tabla sa incalzit excesiv, iar acum ma ustura foarte tare mana cine ma poate ajuta spunandu-mi cu ce sa ma dau la arsura sa nu ma mai usture asa de tare? cine spune cel mai bun tratament primeste funda...pls help me!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| danyboy93 a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa te dai cu ulei de floarea soarelui. De obicei merge pentru arsuri. Si si vindeca.winking

12 răspunsuri:
| Corina a răspuns:

Toate sfaturile celorlalti utilizatori sunt bune, dar cu Triamcinolon S (7, 5 lei) trece garantat, fara a ramane semne (cicatrici) dupa vindecare. Sanatate maxima!

| Ioana1984 a răspuns:

Si eu m-am ars cu uleiul din cratita cand prajeam peste, m-am ars pe picior, pune sare sau gheata si-ti trece usturimea.Si ca sa te vindeci mai repede date cu crema nidoflor, e cea mai buna, nu costa mult vreo 7 lei, e cea mai buna pentru arsiru, si taieturi.Eu ieri m-am taiat la deget azi e ca si nou, usuca imediat si are in compozitie si antibiotic.Multa sanatate.

| maya_4030 a răspuns:

Ulei si sarewinking n-o sa mai usture si nici n-o sa faca basicutza happy

| Dobitoc a răspuns:

Du-te si cumpara Bioxteracor su ceva de genul asta[nu stiu exact cum se scrie]este pentru. arsuri.

| Bianca1997 explică:

Multumesc mult tuturor ca m-ati ajutat nu am folosit decat ulei de floarea soarelui si crema de galbenele deoarece restul nu aveam in casa in acest moment era foarte urgent si de aceea am preferat sa folosesc ceva pe care am deja in casa.multumesc mult tuturor dar voi da fundita celui care a scris ulei sau celui care a scris crema de galbenele, o voi da cui are mai putine, sper sa nu va suparati, sunt sigura ca si celelalte sunt folositoare le voi folosi data viitoare multumesc mult!

| sufletranit_5626 a răspuns:

Fenistil gel 21 lei

| ~(*.*)....alexutza....(*.*)~ a răspuns:

Buna din cate stiu pentru arsuri este buna mierea deci baga degetul la care te-ai ars iun miere iar daca te-ai ars sus pe mana i-a o lingutra si toarna incet miere pe arsura crede-ma merge eu am incercat...

| ~(*.*)....alexutza....(*.*)~ a răspuns:

Buna. din cate stiu este bine sa pui miere pe arsuri te va ajuta mult eu am incercat si a mers

| afterlife a răspuns:

Da-te cu unguent de galbenele, mi s-a intamplat si mie.asa mi-a trecut, si nici cicatrice nu am.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu m-am ars o data cu o placa, am dat cu miere si ulei de masline si mi-a trecut relativ repede. In caz ca ramane o cicatrice, maseaz-o cu crema de galbenele, este foarte buna.
Succes, pa-pa!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu iaurt

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te poti da cu miere.