| anonim_4396 a întrebat:

Astazi mergeam pe strada si cand am ajuns la o statie a inceput sa-mi bata inima foarte tare si sa ma ia ameteala. Am luat autobuzul si m-am linistit, in timp ce se apropia statia la care trebuia sa cobor simtem iar ca imi bate inima/imi pierd puterea. A trebuit sa schimb 3 autobuze azi si am avut mereu asta... dar coboram si dadeam de aer racoros si numaram lucruri pe strada si imi reveneam incet. Pentru o clipa mi-a trecut prin minte inainte sa cobor intr-o statie ca afara e mult spatiu liber si nu am de ce sa ma tin laughing)) si atunci brusc mi s-a facut si mai rau.

Ce e? A patiti cineva? E in mintea mea? Analizele sunt bune

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Drsss a răspuns:

Salut! Inima poate să îți bată tare din diverse motive precum emoții, trăiri intense, stări de anxietate etc. Inima bate mai tare atunci când corpul tau percepe o trăire ca fiind ceva periculos(deși în realitate nu este așa) și trebuie să pompeze sânge către organism pregantindu-l pentru o situație neprevăzută. Pe de altă parte dacă bătăile inimii sunt accelerate pentru o perioadă mai lungă de timp, putem vorbi despre o afecțiune patologica numita Tahicardie. Dacă Tahicardia vine însoțită de stari de ameteala, confuzie, dureri toracice (dureri in piept), tuse, palpitații sau leșin este indicat să mergi de urgență la medic deoarece poate fi vorba de un stop cardiac.

1 răspuns:
| Donsavas a răspuns:

Da,este in creierul tau. Creierul tau este mintea ta. Frica este imaginară fiindca de fapt in autobuz nu esti in pericol. Tu nu ai probleme respiratorii reale iar asa cum merg oamenii in autobuz, poti merge si tu. Poti respira ca si ei. Tu ai anxietate si trebuie tratată.