| VasileDumitrescu a întrebat:

Ati auzit de centrul de recompense al creierului?
Am citit pe https://nootropiceromania.com/2020/01/21/modafinil-trata rea-adhd-si-add/
ca acele persoane care zic ca se pot concentra pe o situatie cum ar fi ca atunci cand vrem sa citim o carte si ne fuge mintea in toate directiile, de fapt creierul atunci cauta alte activitati pe care el le cunoaste ca ai aduc satisfactie sau mai exact stare de bine!
Ideea este ca, creierul neavand stari de bine pe anumite situatii, va face tot posibilul pentru a ne indeparta foarte repede de acel lucru. Practic ne va rasplati printr-o stare de bine daca nu facem acel lucru!

Din cauza aceasta imi era foarte greu sa ma concentrez in timpul examenelor si porneam laptopul mai degraba decat sa invat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| awspam a răspuns:

Discernământ cred ca se cheama. Momentul în care trebuie sa faci ceva care ști ca e bine dar care nu este ușor. Maturitate a creierului sa faci și sa nu fugi. nu stiu