| hhhdd a întrebat:

Am si eu o problema...de vreo 2-3 ani uneori gandul imi "fuge" foarte repede la alte lucruri cand ma concentrez, desi uneori ma pot concentra si ore in sir cand citesc o carte interesanta de exemplu.Sau uneori la scoala la ore simt nevoia sa citesc de mai multe ori acelasi rand ca sa inteleg mai bine propozitia si mai sunt multe lucruri pe care le fac de mai multe ori, de exemplu pana si cand fac ordine in dulap, sau dupa ce pun niste chei al locul lor, am tendinta de a ma uita mult timp la ele, ca sa ma asigur ca sunt acolo, desi stiu ca nu le-ar fi putut lua nimeni.De cand sunt mica aveam acest obicei si eu credeam ca e doar un tic nervos.Nu stiu cum sa explic, uneori creierul meu pur si simplu se blocheaza. Daca fac un exercitiu la matematica de exemplu, uneori parca mi se goleste mintea si imi trebuie un timp ca sa reconstruiesc ce am facut pana atunci si unde am ramas, ca si cum nu as fi invatat niciodata acele operatii, desi uneori este vorba de niste exercitii foarte simple. Desi daca cineva vorbeste despre un subiect interesant ma pot concentra foarte bine. Poate fi vorba de ADHD?
Ps:pana si cand am scris intrebarea asta am citit-o de cateva ori de la inceput.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Ciprian a răspuns:

Nu e ADHD. Pur si simplu nu te poti concentra. Ia unele vitamine de memorie si concentrare. Aceiasi problema am avut-o si eu si te asigur ca e trecatoare.

2 răspunsuri:
| mmary a răspuns:

Probabil esti indragotit/asmug? sau pur si simplu plictiseala de lucrurile de zi cu zi te fac sa fii asahappy nu cred ca ai de ce sa iti faci grijihappy funditaaaaapuppy dog eyes?big grin

| Melody a răspuns:

Sau poate fi vorba doar de oboseala, in cazul concentrarii. Incearca niste vitamine pe o perioada de timp si vezi daca au efect.
In schimb partea cu repetatul lucrurilor are un nume: tulburare obsesiv compulsiva. Fiecare mai avem pitici, si eu de exemplu, am o mica forma de TOC(tulburare obsesiv-compulsiva), verific de cateva ori daca sunt inchise gazul sau usa, desi stiu foarte bine ca sunt. Asta e, daca poti trai cu astea e ok. Daca nu, si iti afecteaza major viata, cel mai de recomandat e un psiholog. El stie mai bine ce e de facut. Cred ca solutia e sa te fortezi sa renunti in a mai repeta o actiune, dar e foarte greu de una singura si fara alte indrumari.

Citeste despre TOC: http://www.cabinetpsihoterapie.ro/......lsiva.html

Numai bine!