Întrebare recomandată | AvalohAlyn a întrebat:

Ati avut vreodata depresie? cat timp? cum ati scapat de ea? Ce faceti cand va simtiti tristi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| SaveTheNature a răspuns:

Salut1 Eu am avut. Si inca una naspa.
Dar intr-adevar poti scapa de ea tinand cont de anumite sfaturi.
In primul rand trebuie sa faci diferenta intre depresie si anxietate.
ANXIETATEA este o tristete, o stare de teama, de ingandurare, de plictiseala, de dezinteres, frica, gol in stomac, lipsa poftei de mancare, fumat in exsces.
DEPRESIA e mai rea. Nu poti dormi noaptea, ai nenumarate atacuri de panica( te sperii din orice), ai adesea ganduri de sinucidere, nu te mai ingirjesti, nu te mai speli. Ai impresia non stop ca esti foarte bolnav si ca vei muri. Uneori te gandesti ca te vei culca si pana dimineata nu te mai trezesti( depresie am avut eu)
Iata ce trebuie sa faci.

1 Incearca sa te inconjori de oameni bine -dispusi, cu zambetul pe buze, si care te inteleg.Cu siguranta vei gasi pe cineva care sa te inteleaga. De fapt multi te vor intelege daca le explici ca esti intr-o perioada trista.
2. Incearca sa nu te inchizi in tine, si sa intrerupi relatiile cu prietenii. Dimpotriva, chiar daca nu simti nevoia sa iesi, trebuie sa iesi. Incearca sa iti amintesti ce iti facea placere inainte sa faci, si asta fa!
Mergi la discoteca, la peste, la un suc, la plimbare.
Aranjeaza-te, chiar daca nu iesi nicaieri. Incearca sa te placi cand te uiti in ognlinda.
3 Asculta muzica, vesela ( chiar daca nu ai chef) vizioneaza filme de comedie ( numai de comedie) -fara groaza fara actiune.

Inca ceva foarte important -Motivatia!
Incearca sa scrii pe o foaie de hartie, lucruri de care ai fost mandru in trecut, sau de care inca esti mandru.Lucruri care te fac sa fii mai important decat ceilalti. Si citeste-le ori de cate ori ai senzatia ca ceva nu e bine.
4. Apuca-te de sala, sau de alergat. Activitatea fizica te va scoate din starea asta.
5.Bea ceaiuri anti-stress de la farmacii naturiste (gasesti cate vrei) si sunt foarte sanatoase.
6.Pe mine m-a ajutat mult flirtratul. Adica sa abordez fete pe facebook, pe msg si sa ma intind la discutii.

Tu intrebi cat dureaza depresia, cate zile. De fapt anxietatea dureaza 3 4 5 zile, apoi iar iti revii, apoi iar revine, pana cand intr-o zi cazi in depresie.
Depresia dureaza mult mai mult. Si putini scapa de ea fara psiholog ori psihiatru.
Deci gandeste-te bine daca ai depresie sau anxietate si spune-mi!happy

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

De presia nu tine cateva zile, tine luni intregi si teoretic trebuie sa faci tratament (medicamentos sau pshiologic). A te simti trist nu inseamna a intra in depresie.

| doctorandus a răspuns:

Depresia e o boala si se trateaza. Du-te la medic.

| Predator30 a răspuns:

Eu nu am avut depresi doar poate eram nervos pe moment pe acel lucru sau aceea persoana dar sti cum poti scapa sa nu mai fi trist du-te simte-te tu bine unde iti place cel mai mult de exemplu cu prieteni, plimbate cu masina(asta imi place mie), iesi prin parc, la fotbal du-te unde te simiti tu bine si ai sa vezi ca scapi nu te mai gandi la lucrul sau persoana care te apasa! Ocupati timpul cu cea ce iti place sa faci!

| dorelmarc a răspuns:

Depresia.scapi.de.ea.prin.facerea.de.bine.la.altii.I
mi.pare.rau.sa-ti.spun.dar.are.radacini.in.egoism