| EduardPaul94 a întrebat:

Ati avut vreodata perioada anxioase in adolescenta? sunt normale? fundita cel mai interesant raspuns!straight face...nu scrieti daca nu stiti despre ce e vorba

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| s4a a răspuns:

Starile de anxietate nu sunt legate de adolescenta, ele pot aparea la orice varsta, cauza directa fiind deficitul de serotonina (unul din "hormonii fericirii"). In general, se pot remedia usor consumand fructe care stimuleaza secretia acestui hormon, in special bananele si curmalele. De asemeni, ceaiul de sunatoare ajuta la mentinerea nivelului optim de serotonina.

| a1doru a răspuns:

Anxietatea este caracteristica, si se manifesta,''caracterelor'' slabe, indiferent de varsta individului.mai pe inteles, este frica ce apare atunci cand ''persoana'' nu este capabila sa rezolve o ''problema'' de viata, problema pe care o crede apriori, insurmontabila. poti scrie 100 de pagini pe marginea subiectului.realitatea este ca anxietatea este o manifestare subiectiva a intelectului.

| alexiaa a răspuns:

Vad ca multi confunda anxietatea cu depresia.E si simplu daca vorbesti in necunostinta de cauzahappyProblema e ca nu apare doar in adolescenta, nu alege varsta, se instaleaza pur si simplu.Si nu e deloc simplu.Chiar si cu tratament e destul de greu de "stapanit".De normale,nu sunt normale,dar nici nu inseamna ca esti nebun/ahappyIn general aceste "tulburari anxioase"trec,doar ca, vezi tu, cred ca se indragostesc de persoana la care s-au instalat odata ca...revin.Nu vreau sa te descurajez,oricum,in timp, incepi sa te obisnuiesti cu anxiatatea, sa convietuiesti cu ea.Rivotrilul te ajuta cel mai bine,crede-ma,la fel si autosugestia(adica,doar daca vezi ca nu se intampla nimic odata,iti tot repeti ca nu se va intampla nimic nici a doua oara, logic). Insa pentru asta ai nevoie de o reteta, deci de un consult psihiatric.Mai bine varianta a II -a happy

| LadyLilith a răspuns:

Toti avem parte de aceste perioade. Uni trec mai usor peste, altii nu. Aceste perioade se pot profunda si devin depresie. Urmat chiar si de tentavie suicide. Este greu sa fi adolescent, nu sti ce vrei de la viata, nu sti ce esti copil sau deja matur, vrei sa incerci totul... Sunt normale la o anumita limita. Daca ai tentativa suicida este mai bine sa te duci la psihiatru pana nu e prea tarziu straight face