| TamplaruAnisoara a întrebat:

Ați citit cartea Cum sa nu mori de Michael Greger? Și dacă da, ați alege să consumați doar cele 12 tipuri de alimente pe care le consuma el? Acestea fiind: leguminoase boabe, fructe de pădure, alte fructe, legume crucifere, verdeturi, alte legume, semințe de in, nuci, condimente, cereale integrale, bauturi, exerciții fizice.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Poți să mori și cu legume. Un accident rutier e suficient.
Sau, ironia sortii, ca o femeie din America, educata de la naștere de părinți, să mănince "sănătos", și la 32 de ani a făcut cancer la stomac.
Eu unul nu as alege. Carnea nu exista degeaba in lume, nici laptele sau brinzeturile. Ouale nu vor lipsi niciodată din meniul meu. Cu astea am atins jumătate de veac în viața

| sierra1 a răspuns:

și ce te faci cu zisa: "cea mai bună legumă e porcul"?

| Drimmero a răspuns:

Indiferent de ce ai manca...tot mori.

| Goete a răspuns:

Oricum va muri

| Porcusorul a răspuns:

Toata chestia asta cu alimentatia vegana e o baliverna de neinchipuit. Sa mancam sanatos inseamna sa mancam echilibrat, verdeturi, legume, seminte, dar si carnea, lactatele, ouale, grasimile animale si alte alimente considerate de unii semidocti ca fiind nocive au rolul lor in sanatatea corpului uman daca sunt consumate cu moderatie.

Stiu o persoana care a patit-o urat de tot din cauza unor diete de acest gen, fara carne, fara produse animale. Urma un tratament oncologic pentru un cancer perfect tratabil, insa nu stiu cine a convins-o sa incerce nu stiu ce dieta pentru ca "asa omoara cancerul". Foarte adevarat, a omorat cancerul cu dieta aia, numai ca a murit in acelasi timp si persoana respectiva din cauza dietei dezechilibrate si a tratamentului oncologic agresiv care necesita aport ridicat de fier si carne in dieta.

Mai cunosc o alta persoana, vegana de vreo 10 ani, minim 10 kilometri alergati pe zi, stil de viata sanatos. Deja e la al 2-lea infarct in 2 ani la varsta de 43 ani.