| AvalohAlyn a întrebat:

Recomand cu tărie și entuziasm aceasta carte pe care eu o sa o incep sa o studiez, numita Cum să nu mori si scrisă de medicul Michael Greger care a creat site-ul de mare popularitate NutritionFacts.org, cartea Cum să nu mori aduce dovezi ştiinţifice fundamentale referitoare la singura dietă care poate preveni şi inversa marea majoritate a cauzelor mortalităţii generate de boli.

Adevărul trist este că cei mai mulţi dintre doctori pot trata bolile acute, dar nu şi pe cele cronice (pe care nu ştiu nici măcar cum să le prevină). Cele 15 cauze primare ale mortalităţii premature – boli precum cea cardiovasculară, cancerul, diabetul, Parkinson, hipertensiunea şi altele – răpesc anual viaţa a 1, 6 milioane de americani. Acest lucru nu este însă obligatoriu. Urmând sfaturile doctorului Greger, susţinute de dovezi ştiinţifice solide, tu poţi învăţa ce alimente trebuie să consumi şi ce schimbări ale stilului de viaţă trebuie să introduci în viaţa ta pentru a preveni şi pentru a combate aceste boli, prelungindu-ţi astfel viaţa.

Ai o istorie de cancer la prostată în familie? Renunţă la paharul de lapte şi adaugă nişte seminţe de in la dieta ta, cât mai des. Suferi de hipertensiune? Ceaiul de hibiscus scade tensiunea mai bine decât unul din principalele medicamente pentru hipertensiune, şi asta fără efecte secundare. Ai ficatul bolnav? Cafeaua te poate ajuta să reduci inflamarea acestui organ. Suferi de cancer la sân? Consumul boabelor de soia este asociat cu o prelungire a vieţii în astfel de cazuri. Eşti îngrijorat din cauza bolii cardiovasculare (cauza numărul unu a mortalităţii în Statele Unite)? Treci la o dietă bazată pe alimente integrale de origine vegetală. Există nenumărate dovezi care atestă că această dietă nu numai că previne boala, dar o poate chiar opri şi inversa.

Pe lângă alimentele recomandate pentru tratarea principalelor 15 cauze ale mortalităţii, cartea Cum să nu mori include Lista Celor 12 Alimente Recomandate Zilnic de Dr. Greger, în care vei găsi alimentele şi activităţile pe care merită să le integrezi în rutina ta zilnică. Pline de sfaturi uşor de pus în practică şi de indicaţii nutriţionale adeseori surprinzătoare, aceste „ordine ale medicului" sunt exact lucrul de care ai nevoie pentru a duce o viaţă mai lungă şi mai sănătoasă.

Prefaţă ix

Introducere 1

Partea întâi

Capitolul 1

Cum să nu mori din cauza bolii cardiovasculare 21

Capitolul 2

Cum să nu mori din cauza unei boli pulmonare 37

Capitolul 3

Cum să nu mori din cauza unei boli a creierului 52

Capitolul 4

Cum să nu mori din cauza unui cancer digestiv 76

Capitolul 5

Cum să nu mori din cauza unei infecţii 96

Capitolul 6

Cum să nu mori din cauza diabetului 122

Capitolul 7

Cum să nu mori din cauza hipertensiunii 149

Capitolul 8

Cum să nu mori din cauza unei boli a ficatului 173

Capitolul 9

Cum să nu mori din cauza unui cancer al sângelui 189

Capitolul 10

Cum să nu mori din cauza unei boli a rinichilor 201

Capitolul 11

Cum să nu mori din cauza unui cancer la sân 218

Capitolul 12

Cum să nu mori din cauza unei depresii suicidale 243

Capitolul 13

Cum să nu mori din cauza unui cancer la prostată 260

Capitolul 14

Cum să nu mori din cauza bolii Parkinson 276

Capitolul 15

Cum să nu mori din cauze iatrogene 292

Partea a doua

Introducere 312

Cele 12 tipuri de alimente zilnice ale doctorului Greger 333

Leguminoasele boabe 338

Fructele de pădure 352

Alte fructe 361

Legumele crucifere 371

Verdeţurile 379

Alte legume 392

Seminţele de in 412

Nucile şi seminţele 416

Condimentele şi plantele aromatice 425

Cerealele integrale 448

Băuturile 459

Exerciţiile fizice 475

Concluzie 483

Mulţumiri 490

Anexă: Suplimentele alimentare 491

Întrebare:A citit-o cineva și l-a ajutat pentru sănătate?

Răspuns Câştigător
| TamplaruAnisoara a răspuns:

Nu am citit-o. Dar am citit alte cărți scrise de medici nutriționiști. Si am devenit vegetariana total, din anul 2007 si pot sa afirm ca are dreptate, insa consumând vegetale din semințe tradiționale si netratate chimic.

8 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Greger predica vegetarianismul. El de fapt face propaganda, nu cercetare stiintifica.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru doctorandus):

Ce sa cercetezi științific? Nu ajung observațiile pe pacienti făcute publice de către medici si mai ales de cercetătorii "studiului china" dar care sunt ascunse sub "obroc"? Dumnezeu nu lăsa neobservate aceste informații si îndeamnă medicii care doresc să-și facă datoria sa facă publice aceste informații, chiar daca cei mai multi le ignora sau chiar nu doresc însănătoșirea omenirii pentru ca trupul si psihicul omului sunt obiectul muncii lor si nu vor sa rămână șomeri.

| doctorandus a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Datele statistice din studiul China sustin ca cei care mancau moderat carne erau mai sanatosi decat cei care nu mancau deloc carne si decat cei care mancau prea multa carne.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru doctorandus):

Nu-i adevărat! Eu sunt un exemplu si nu numai eu ci cunosc si alte persoane care au avut probleme mai grave de sănătate ( operata de cancer) si care nu ne-am însănătoșit pana nu am renunțat nu numai la carne ci la toată proteina animala (lapte, oua). Mai citește si alte cărți, îți recomand "Tratamentul bolilor prin legume, fructe si cereale" de Jean Valnet. După ce am citit aceasta carte am hotărât sa devin vegetariana si nu îmi pare rău.

| AvalohAlyn explică (pentru TamplaruAnisoara):

Carnea e buna, dar moderat. Fara carne nu ai de unde să iei vitamina B12.

| AvalohAlyn explică (pentru AvalohAlyn):

De fapt toate mâncărurile sunt bune, dar ce contează este doză, nu e nimic rău să mănânci iaurt, carne, oua dar toate cu măsură, asta o zic cei mai mulți dintre doctori.De ce sa devii vegetarian total când poți să ai o dieta sănătoasă dar sa incluzi și carne moderat? Fructele și legumele și plantele aromatice sunt senzaționale, dar si carnea are rolul ei, mai ales pestele și pieptul de pui.

| sabin89 a răspuns (pentru AvalohAlyn):

"toate cu măsură, asta o zic cei mai mulți dintre doctori."
Ce bine că ai sintetizat! Ne scuteşte să mai citim mii de pagini scrise de zeci de doctori, secretul fiind atât de simplu şi cuprins doar în câteva cuvinte: "totul cu măsură". Şi, pentru cine vrea, se mai poate adăuga un dicton valoros, care are doar două cuvinte: "Nihil nimis". În felul ăsta, timpul pe care l-am fi alocat citirii miilor de pagini îl avem acum la dispoziţie pentru alte activităţi. happy

| doctorandus a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Cei pe care-i citezi tu cu vindecat cancerul cu fructe si legume nu sunt nutritionisti, ci bolnavi psihici care se dau drept nutritionisti.