| anonim_4396 a întrebat:

Ati observat cum ceea ce va intra in corp (bautura, mancare, etc) va afecteaza starea (de spirit)? Ati observat ca atunci cand schimbati "mancarea" va simtiti diferit, devenind altcineva? Stie cineva cum functioneaza?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Desigur ca iti schimba starea de spirit ceea ce manci dar si vremea asta, anumite alimente elibereaza dopamina in creier simti euforie, o stare de bine, alcoolul la fel

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da, știe. În intestine este un nu număr de bacterii mai mare decât numărul celulelor din corpul omenesc. Ele ne ajtută să digerăm. Dacă mâncăm carne, este un set de bacterii predominant. Dacă nu mâncăm carne, altul. Ele produc fără se avem noi nevoie toxine.
Acestea tot fără să vrem noi, intră în fluxul sanguin și sunt transportate și la creier și îl influențează. Aceasta ne modifică starea de spirit, care este mai calmă dacă ești vegetarian. Nu pledez pentru, dar asta se știe din practica universală de mii de ani,

| JicaContra a răspuns:

Daca, bagi in tine alcool, atunci o sa iasa la suprafata cine esti cu adevarat, fara educatie, indoctrinare, retineri, etc.
unii sunt foarte amuzanti cand beau
altii sunt efectiv execrabili

| Rihhana1 a răspuns:

E-urile din mancare si ceea ce gandesti iti afecteaza starea de spirit.