| G a întrebat:

Atunci cand miros ceva aluat cald, proaspat scos din cuptor (de exemplu pandispan) am senzatia de sange in nas, simt mirosul ala de rugina. De ce?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| katala a răspuns:

Din cauza amoniacului. Nu mai folosi!

| Zazu a răspuns:

Din cauza amoniacului, drojdiei sau a bicarbonatului.Cand se racesc nu se mai simte.

| alex100 a răspuns:

Cel mai probabil este din cauza caldurii emanate de aluat dar este posibil si de la unul dintre ingrediente
Am patit si eu ceva asemanator dar la cozonac big grin

| chucky_8545 a răspuns:

Nu stiu exact, dar mirosul ala de "rugina"probabil vine de la faptul ca sangele contine fer, rugina se trage din fer... poate ai o alergie, ceva de genu', si incepe sa-ti curga usor sange din nas.Mai mult nu am idee.