| anonim_4396 a întrebat:

Au venit niste medici la scoala sa ne controleze la coloana vertebrala si mi-au gasit scolioza. Mi-au dat un biletel si trimitere la un spital pentru radiografie si tratament.
Intrebarea mea este daca au venit si la voi si v-au dat bilet sau v-au gasit ceva? Cam cat costa o consultatie si in ce consta tratamentul?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| luiza a răspuns:

Consultatia si radiografia ar trebui sa fie gratuite daca mergi cu trimitere de la medicul de familie la spital si nu alegi o clinica privata, Tratamentul consta in gimnastica recuperatorie, si purtatul unui corset, dar asta este functie de gradul de inclinare al coloanei tale, care se stabileste pe baza radiografiei.

2 răspunsuri:
| ZoeyMe a răspuns:

Precizez ca este clinica privata(asa mi s-a zis). Scria ceva de Ortoprofil.

| caractere a răspuns:

Consultatia, radiografiile si tratamentul ar trebui sa fie gratuite.

Citeste aici despre scolioza, sa iti faci o idee:
http://www.sfatulmedicului.ro/scolioza