Întrebare recomandată | DanyReyMisteryo619 a întrebat:

deoarece am cateva dubii... Am o problema cu coloana vertebrala, am fost la control la doctor si mi-a dat bilet de trimitere la ortopedie pentru a face un RMN. Intrebarea mea este : daca sunt minor, si am bilet de trimitere, va trebui sa platesc acest RMN? Sau este gratuit? Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| mihaiion2 a răspuns:

Banuiesc ca ai fost la medicul de familie care te-a trimis la ortoped. Daca ortopedul iti recomanda RMN si ai sub 18ani va fi gratuit. Daca iti recomanda RMN cu substanta de contrast - substanta de contrast se cumpara (nu mai stiu cat costa; mai demult era cam 200RON); programarea la RMN dureaza de obicei intre 14 si 28 de zile daca nu este urgenta. Evident contra cost, in privat, cu recomandare de la ortoped nu mai trebuie sa astepti.

| Nabec a răspuns:

Aveti de asteptat in rind cam mult daca doriti sa-l faceti gratuit. Daca e deranjabil mai bine achita-ti in casa si vi se face mai repede, vedeti care-i rindul la iscriere la RMN si veti fi uimit )

| DobbieBoo a răspuns:

Cum s-a zis si mai zos, platita se face mai repede. Cu 'spaga' la dom' doctor, pe mine m-au trecut imediat la RMN. Depinde ce vrei sa faci. Nu recomand asteptarea. Majoritatea spitalelor/clinicilor au mirosul acela de clor si sunt multi oameni bolnavi, sau, din nefericire, care se intampla sa ne deranjeze nevoit.