| g317957 a întrebat:

Avand in vedere ca exista niste criterii de excludere permanenta ce impiedica unele persoane sa doneze sange, care este procedura pentru a dona sange chiar si in aceste cazuri? Nu pentru a salva vieti, deoarece se considera ca sangele nu mai este bun pentru astfel de obiective, dar pentru a beneficia de restul avantajelor pe care le aduce o astfel de operatiune, cum ar fi:

- donarea de sange este benefica pentru sanatatea donatorului intrucat sangele este improspatat, imunitatea organismului creste, iar riscul de paralizie si accident vascular se reduc cu 30%;

- in urma donarii de sange, rezistenta organismului la socuri creste. De exemplu, daca vei suferi un accident, reactia organismului ii va ajuta pe medici, acesta fiind deja obisnuit cu pierderea de sange si inlocuirea lui;

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti vorbi cu un medic sa-ti ia sange, fara a-l pastra pentru a fi dat altuia.
Excluderea de la donare se face pe criterii medicale, pentru a impiedeca transmiterea unor boli de la donator la cel care ar primi sangele bolnav.

| Donsavas a răspuns:

Daca doresti sa pierzi sange pentru a beneficia de rezistenta organismului asupra socurilor, iti poti face, daca esti baiat, analize de sange, in nr de 4 ori pe an, la intervale de timp diferite. Daca esti fata, mai mult de 2 maxim 3 ori nu ar fi indicat. Sanatate!

| SilviaPunct a răspuns:

Excluderea de la donare se face atat pentru siguranta primitorului cat si a donatorului. Astfel, in aceasta categorie intra boli transmisibile dar si boli sistemice ale donatorului. De aceea, decizia este cantarita dupa niste criterii riguroase si serioase. Ceea ce spune Ioana se practica doar in cazul hemocromatozei, daca aveti alte boli niciun medic nu va recolta fara un scop. O zi buna!

| g317957 explică (pentru SilviaPunct):

Nu ma refer la o recoltare in vederea folosirii sangelui. Ma refer de exemplu pentru cele doua beneficii enumerate in intrebare. Crezi ca, in afara situatiei in care esti sanatos, apt si donezi, doar in cazul hemocromatozei se poate extrage sange periodic pentru a elimina surplusul de fier din organism?

| SilviaPunct a răspuns (pentru g317957):

Da. Pentru ca in mod normal nu ar trebui sa existe un surplus de fier in organism care sa fie eliminat. Organismul de obicei elimina singur surplusul mic si compenseaza foarte bine astfel incat, cel putin la un om sanatos, exista un echilibru intre asimilari si pierderi.